Afera GetBack. "W tle stoją ludzie, którzy tworzyli system finansowy III RP"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 07:54
- Mamy do czynienia z sytuacją, być może ostatniej, afery za którą w tle stoją ludzie, którzy tworzyli system finansowy III RP. Przypomnę tylko, że GetBack to jest pomysł biznesowy pana Leszka Czarneckiego - mówił na antenie radiowej Jedynki Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.
Audio
  • Artur Soboń stwierdził, że za GetBackiem stoją ludzie, którzy tworzyli system finansowy III RP (Sygnały dnia/Jedynka)
Audio
  • Artur Soboń stwierdził, że za GetBackiem stoją ludzie, którzy tworzyli system finansowy III RP (Sygnały dnia/Jedynka)

Media piszą, że twórcy spółki GetBack dotarli do otoczenia premiera Mateusza Morawieckiego. "Newsweek" podaje, że "podobno" istnieje nagranie rozmowy ojca premiera z prezesem GetBack. - To dotarcie do państwa i włączenie państwa w kłopoty GetBacku, i pewnie, jak już dzisiaj pokazuje to sytuacja prezesa, czyli te zarzuty, które ma, organizacji, która prowadziła działalność przestępczą, nie udało się. I to jest, wydaje mi się, najważniejsza informacja - stwierdził Soboń.

- Próba włączenia państwa w te kłopoty i użycia państwa do obrony interesów ludzi, którzy tworzyli GetBack, nie udała się dzięki stanowczej reakcji tego państwa, dzięki temu, że pan premier od razu te informacje skierował do odpowiednich służb. Od razu KNF, po kłamliwej informacji giełdowej jakoby prowadziła rozmowy o dokapitalizowaniu z państwowymi instytucjami, czyli z PFR i z bankiem PKO BP, rozpoczął działania, które zakończyły się skierowaniem do prokuratury wniosku o akt oskarżenia i wreszcie zarzutami wobec byłego prezesa - dodał.

Prowadząca stwierdziła, że opozycja domaga się powołania komisji śledczej ws. GetBack. - Komisja jest potrzebna wtedy, gdy nie działa państwo. Ja pokazałem, że w tej sprawie państwo działało bardzo skutecznie - zaznaczył polityk.

- Mamy do czynienia z sytuacją, być może ostatniej, afery, za którą w tle stoją ludzie, którzy tworzyli system finansowy III RP. Przypomnę tylko, że GetBack to jest pomysł biznesowy pana Leszka Czarneckiego. To pomysł, który on stworzył, który kupił przez jeden ze swoich banków. Ten bank sprzedawał obligacje GetBacku, i ten bank oraz pan Czarnecki na tym zarabiali - przypomniał Artur Soboń.

Wiceminister mówił, że za aferą stoją ludzie związani z komunistycznymi służbami. - Ci młodzi ludzie, którzy stworzyli GetBack, to są wychowankowie pana Stypułkowskiego, to jest siostrzeniec pani Alicji Kornasiewicz, to są ludzie, którzy nie trafili do biznesu inaczej niż przez tych, o których mówimy. A ci, o których mówimy, to nie tylko ludzie, którzy tworzyli III RP, ale także ludzie związani z byłymi służbami, jako TW tych służb - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: Artur Soboń (sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju)

Data emisji: 25.06.2018

Godzina emisji: 7.16 

dcz/abi

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komisja ds. wyłudzeń VAT coraz bliżej. "Cezura czasowa pokazuje, że może mieć ona charakter polityczny"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 08:01
- Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy na przykład zbadali sprawy związane z wyłudzeniami VAT od 2001 roku, i zakończyli na 2017 - mówił w audycji "Sygnały dnia" Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego. 
rozwiń zwiń