Plastik zaleje naszą ziemię? Jak walczyć z odpadami?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2018 11:34
Plastikowe łyżeczki do lodów, sztućce, talerzyki, kubeczki czy słomki. Latem korzystamy z nich szczególnie często. Część z nich ląduje w koszu, inne niestety zalegają w lasach, na plażach czy ulicach. Są prawdziwym utrapieniem środowiska naturalnego. Plastik potrafi rozkładać się nawet 1000 lat. Jak ochronić ziemię przed zalewającymi ją odpadami? Czy jest na to sposób?
Audio
  • Rozmowa ze Sławomirem Brzózką, prezesem fundacji Nasza Ziemia
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

- Codziennie pakuję owoce i warzywa w plastikowe torebki. Samych foliówek schodzi nawet 1,5 tys. dziennie - przyznaje sprzedawca jednego z warszawskich bazarów. 

Jak się okazuje, klienci po plastikowe torebki często sięgają z przyzwyczajenia. - Troszeczkę szkoda, ale nie mam nic pod ręką, w co mogłabym zapakować zakupy, żeby było bardziej ekologicznie - przyznaje jedna z kupujących.

Część osób odwiedzających sklepy nie korzysta jednak z foliówek, oferowanych przez sprzedawców, zabierając ze sobą własne koszyki. - Segreguję śmieci i mam własny wiklinowy kosz na zakupy. Jak widzę śmietniki przepełnione plastikowymi jednorazówkami ogrania mnie smutek - mówi klientka.

Podobnych straganów w Polsce jest tysiące. To są miliony torebek, które zaśmiecają środowisko. Miejmy nadzieję, że będą one trafiały do odpowiednich pojemników na tworzywa sztuczne - mówi Sławomir Brzózek, prezes fundacji Nasza Ziemia. 

Zużycie foliówek ma ograniczyć opłata recyklingowa, która obowiązuje w Polsce od niedawna. Problem wciąż stanowią plastikowe opakowania i przedmioty jednorazowego użytku, które trafiają do mórz i oceanów. Ograniczenie produkcji niektórych przedmiotów jednorazowego użytku, zapowiedział szef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. W ramach tych działań przedmioty codziennego użytku, takie jak słomki, pałeczki czy plastikowe sztućce mają zostać zastąpione innym, przyjaznym dla środowiska materiałem.

Jak się okazuje nie w przepisach leży problem, a w nawykach osób, sięgających bezwiednie po plastikowe przedmioty. Jak można temu zapobiec? Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Daniel Wydrych i Piotr Gociek

Materiał przygotował: Patryk Michalski

Gość: Sławomir Brzózka (prezes fundacji Nasza Ziemia)

Data emisji: 05.07.2018

Godzina emisji: 7.45

kb/abi

Czytaj także

Walka ze smogiem. Z rynku znikną muły i flotokoncentraty

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 15:15
Ministrowie przyjęli projekt ustawy, która ustala normy jakości dla węgla, którym Polacy palą w swoich domach. To niejedyne rozwiązanie, które ma nam pozwolić w niedługim czasie odetchnąć pełną piersią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kradnie łańcuszki i kolczyki. Czy grozi nam inwazja egzotycznej aleksandretty obrożnej?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 16:45
W Hiszpanii występuje wiele gatunków tych zielonych, egzotycznych papug, głównie w północnej części kraju. Aleksandretta obrożna, bo tak brzmi nazwa ptaka tego gatunku, po raz pierwszy zagnieździła się w Polsce. 
rozwiń zwiń