Rolkami po ścieżce rowerowej? Czy mamy do tego prawo?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 10:12
Lato to czas, kiedy chętnie sięgamy po rolki, hulajnogę czy deskorolkę. O ile rowerzyści mają wyznaczony pas po którym mogą się poruszać jednośladem, o tyle osoby wybierające inny środek transportu mają problem ze znalezieniem odpowiedniego miejsca. W takich sytuacjach wybór często pada na ścieżkę rowerową. Okazuje się, że nie jest to dobry pomysł. Dlaczego?
Audio
  • Jazda na rolkach po ścieżce rowerowej. Co nam grozi? (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: monticello/Shutterstock

- Jesteśmy dla siebie ludźmi, nie mam z tym najmniejszego problemu, trzeba sobie zrobić miejsce i jechać dalej. Jeśli osoba na rolkach nie przeszkadza rowerzyście, to nic złego w tym nie ma, że porusza się po ścieżce rowerowej - ocenia rowerzysta. 

Niestety mało kto zdaje sobie z tego sprawę, że wjazd na ścieżkę rowerową na rolkach czy hulajnodze może zakończyć się mandatem, mówi Waldemar Forysiak z wrocławskiej Straży Miejskiej. - Wrotki, hulajnogi według przepisów drogowych służą do działań rekreacyjnych, dlatego powinniśmy się na nich poruszać poza drogami publicznymi. Osoba podróżująca innym środkiem transportu niż rower po ścieżce rowerowej, popełnia wykroczenie, które grozi grzywną w wysokości 50zł. - dodaje.

Sprawa komplikuje się w momencie, gdy amator jazdy na rolkach czy innym sprzęcie, wkraczając na ścieżkę rowerową przyczyni się do wypadku. Kwota mandatu w tym przypadku, może wynieść nawet do 500 zł.

Więcej o poruszaniu się po ścieżkach rowerowych w nagraniu dźwięku.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Daniel Wydrych i Piotr Gociek

Materiał przygotował: Dorota Kuźnik

Gość: Waldemar Forysiak (Straż Miejska we Wrocławiu)

Data emisji: 10.07.2018

Godzina emisji: 7.45

kb

Czytaj także

Kradnie łańcuszki i kolczyki. Czy grozi nam inwazja egzotycznej aleksandretty obrożnej?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 16:45
W Hiszpanii występuje wiele gatunków tych zielonych, egzotycznych papug, głównie w północnej części kraju. Aleksandretta obrożna, bo tak brzmi nazwa ptaka tego gatunku, po raz pierwszy zagnieździła się w Polsce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe prawo autorskie. "To mogą być ACTA 2"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 11:00
"Stop ACTA 2", "Stop cenzurze Internetu" - pod takimi hasłami organizują się internauci w największych miastach w Polsce. W tym tygodniu będą protestować przeciwko projektowi nowych unijnych przepisów dotyczących prawa autorskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plastik zaleje naszą ziemię? Jak walczyć z odpadami?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2018 11:34
Plastikowe łyżeczki do lodów, sztućce, talerzyki, kubeczki czy słomki. Latem korzystamy z nich szczególnie często. Część z nich ląduje w koszu, inne niestety zalegają w lasach, na plażach czy ulicach. Są prawdziwym utrapieniem środowiska naturalnego. Plastik potrafi rozkładać się nawet 1000 lat. Jak ochronić ziemię przed zalewającymi ją odpadami? Czy jest na to sposób?
rozwiń zwiń