X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy na współczesnym Wołyniu istnieje pamięć o wydarzeniach lat 40.?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 08:59
Zbrodnia wołyńska była antypolską czystką etniczną, przeprowadzoną przez nacjonalistów ukraińskich, mającą charakter ludobójstwa, dokonana w latach 1943–1945. 
Audio
Miejsce nieistniejącej już polskiej wsi na Wołyniu na Ukrainie
Miejsce nieistniejącej już polskiej wsi na Wołyniu na UkrainieFoto: PAP/Jacek Turczyk

Jej sprawcy - Organizacja Nacjonalistów Ukraińskich frakcja Stepana Bandery (OUN-B) oraz jej zbrojne ramię Ukraińska Armia Powstańcza (UPA) we własnych dokumentach planową eksterminację ludności polskiej określali mianem "akcji antypolskiej". 

Sejm - na mocy uchwały z lipca 2016 r. - ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Izba niższa oddała w niej hołd "wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów".

O to, czy na współczesnym Wołyniu istnieje pamięć o wydarzeniach lat 40. i jaka to jest pamięć, swoich rozmówców pytał Krzysztof Renik. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

W Warszawie zostaną dziś uczczone ofiary rzezi wołyńskiej. Uroczystości w Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej rozpocznie msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. W południe zostaną złożone wieńce i zapalone znicze przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a po południu odbędzie się uroczystość przed Pomnikiem Rzezi Wołyńskiej i Pomnikiem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK na Skwerze Wołyńskim.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk wyjaśnia, że głównym celem obchodów będzie upamiętnienie tysięcy niewinnie zamordowanych Polaków. Jan Kasprzyk podkreśla, że naszym obowiązkiem jest pamiętać o tym co stało się 75. lat temu, bo: "pamięć i prawda są fundamentem, na którym budować należy współczesne relacje polsko-ukraińskie. Konieczność stanięcia w prawdzie jest też warunkiem koniecznym, by rodziny ofiar mogły wybaczyć". Więcej w relacji Witolda Banacha. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Materiały przygotowali: Krzysztof Renik, Witold Banach

Data i godzina emisji: 10.07.2018 (godz. 6.34) i 11.07.2018 (godz. 6.34)

IAR/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wołyń - miejsce mordu na tysiącach Polaków

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 06:00
- Tego dnia była niedziela. Moja mama, mój ojciec, mój stryj i inni kuzyni byli na mszy w kościele w swojej wsi Kisielinie. Moi rodzice ocaleli, ale ojciec stracił nogę, a stryj był ranny. Zginęło tego dnia 80 Polaków, mieszkańców tej wsi - powiedział kompozytor Krzesimir Dębski w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl. 
rozwiń zwiń