Mariusz Błaszczak: Polska wypełnia zobowiązanie 2 proc. PKB na rzecz obronności

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 09:05
- Staramy się o to, żeby zapewnić bezpieczeństwo Polsce i Polakom. Zwiększamy liczebnie Wojsko Polskie. Stąd mój cel, by powołać nową dywizję wojsk operacyjnych zlokalizowaną na wschód od Wisły. Chcemy, by Wojsko Polskie dysponowało nowoczesnym sprzętem - mówił w "Sygnałach dnia" Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. 
Audio
  • Mariusz Błaszczak o bezpieczeństwie Polski (Sygnały dnia/Jedynka)

Szef MON podkreślił, że w czasie zakończonego w czwartek szczytu NATO odbył bardzo dobre rozmowy z amerykańskim sekretarzem obrony Jamesem Mattisem oraz dowódcą sił NATO w Europie generałem Curtisem Scaparrottim.

-  Polska jest traktowana bardzo poważnie jako wiarygodny sojusznik. Mówił o tym prezydent Donald Trump zarówno podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą jak i publicznie na konferencjach prasowych, podkreślając że Polska wypełnia swoje zobowiązanie wykorzystania 2 proc. PKB na rzecz obronności. Wiele państw Unii Europejskiej, znacznie bogatszych od Polski, tego zobowiązania nie wypełnia - zaznaczył minister. 

Mariusz Błaszczak przypomniał, że Polska negatywnie ocenia relacje biznesowe niektórych państw Europy Zachodniej z Rosją. 

- Kilka państw zachodu Europy poprzez relacje biznesowe kupuje gaz od Rosji uzależniając się od dostaw rosyjskich surowców. Polska konsekwentnie negatywnie ocenia Nord Stream. Uważamy, że jest to niezwykle groźne, stad budowa gazoportu. Państwa zachodu Europy płacą duże pieniądze Rosji za kupowany gaz. Te pieniądze Rosja wykorzystuje na zbrojenie się - wyjaśnił polityk PiS.

Minister obrony zwrócił uwagę, że Polska chce modernizować armię. - W marcu podpisałem umowę z naszymi partnerami amerykańskimi na dostawę rakiet Patriot. To jest bardzo nowoczesny sprzęt. Wprowadził Wojsko Polskie w XXI wiek, jeżeli chodzi o warunki techniczne sprzętu, którym wojsko dysponuje - przyznał szef MON.

Gość radiowej Jedynki podkreślił także, że Polska aktywnie angażuje się w misje NATO.  - Jesteśmy solidarni i oczekujemy solidarności od naszych partnerów w sytuacji kryzysowej.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: Mariusz Błaszczak (minister obrony narodowej)

Data emisji: 13.07.2018

Godzina emisji: 7.15

ras/kh

Zapis rozmowy

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: inicjatywa 4x30 wzmacnia nasze bezpieczeństwo. NATO podniesie zdolności bojowe

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 21:42
- Inicjatywa 4x30 pokazuje, że państwa NATO są gotowe odpowiedzieć szybko i zdecydowanie w przypadku ataku; ta decyzja wzmacnia nasze bezpieczeństwo - powiedział w czwartek w TVP szef MON Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń