Witold Zembaczyński: historia polskiego parlamentaryzmu się skończyła

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 09:03
 - Ta historia polskiego parlamentaryzmu się skończyła. Ta historia, którą otworzył PiS jakiś czas temu w polskim parlamencie to jest zupełnie nowy rozdział. To jest rozdział, w którym jako poseł nie mogę złożyć wniosku formalnego, to jest historia, kiedy mogę być karany za wypowiedzi niepomyślne w stosunku do władzy, również w mediach - mówił na antenie radiowej Jedynki Witold Zembaczyński (Nowoczesna). 
Audio
  • Witold Zembaczyński mówił, że historia parlamentaryzmu w Polsce skończyła się przez PiS (Sygnały dnia/Jedynka)
Audio
  • Witold Zembaczyński mówił, że historia parlamentaryzmu w Polsce skończyła się przez PiS (Sygnały dnia/Jedynka)

W południe na Zamku Królewskim w Warszawie zbierze się Zgromadzenie Narodowe. W trakcie obrad połączonych izb Sejmu i Senatu przewidziano orędzie prezydenta Andrzeja Dudy z okazji 550-lecia parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Bojkot wydarzenia zapowiedziała Platforma Obywatelska, twierdząc, że PiS "niszczy" zasady parlamentaryzmu. 

Prowadząca spytała, co zrobi Nowoczesna, która ma jeszcze zdecydować, jak się zachowa podczas obchodów. - To jest bardzo ważna decyzja. Symboliczna decyzja, żeby w momencie, kiedy przedstawiciele władzy chcą celebrować 550-lecie parlamentaryzmu, który jest dzisiaj przez opozycję jednoznacznie źle oceniany w swojej jakości, żeby ten symboliczny gest wybrzmiał - odpowiedział Zembaczyński.

- Myślę, że najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście nieuczestniczenie bezpośrednio w tym wydarzeniu, ewentualnie opuszczenie zgromadzenia w adekwatnym momencie i spotkanie się równolegle na takim alternatywnym zgromadzeniu narodowym na zewnątrz tego namiotu z przedstawicielami NGO-sów, z opozycją pozaparlamentarną, z mieszkańcami Warszawy - dodał.

Polityk stwierdził, że jego partia nie może "udawać, że z polskim parlamentaryzmem jest wszystko w porządku". - Uważamy, że po tych ograniczeniach w zakresie swobody pracy parlamentarnej, chodzi tutaj o nowy regulamin Sejmu, po tym, co uważamy, że jest niewłaściwie reprezentowane przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w zakresie traktowania posłów opozycji. Właściwie w kontekście wydarzeń bieżącej polityki władzy wobec ustaw o Sądzie Najwyższym, uważamy, że uczestniczenie w tym wydarzeniu i udawanie, że z polskim parlamentaryzmem jest wszystko w porządku, byłoby nieuczciwe wobec naszych wyborców – zaznaczył.

Poseł Nowoczesnej uważa, że historia polskiego parlamentaryzmu "się skończyła". - Ta historia się skończyła. Ta historia, którą otworzył PiS jakiś czas temu w polskim parlamencie to jest zupełnie nowy rozdział. To jest rozdział, w którym jako poseł nie mogę złożyć wniosku formalnego, to jest historia, kiedy mogę być karany za wypowiedzi niepomyślne w stosunku do władzy, również w mediach - mówił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: Witold Zembaczyński (Nowoczesna)

Data emisji: 13.07.2018

Godzina emisji: 8.15

dcz/abi

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Politycy o wniosku o odwołanie marszałka Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 17:23
Podczas trwającego posiedzenia Sejmu posłowie mają się zająć m.in. wnioskiem o odwołanie marszałka Marka Kuchcińskiego. W Rozmowie PR24 komentarz Michała Jarosa z Nowoczesnej i Waldemara Budy z Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Zembaczyński: to nie czas na wyłom w koalicji "anty-PiS"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 09:20
Witold Zembaczyński ocenił, że "wyciąganie cegiełek" z muru tworzonego przez opozycję, PO i Nowoczesną, działa na korzyść PiS. W ten sposób skomentował słowa Ryszarda Petru o potrzebie nowego projektu politycznego i odejście dwóch posłanek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Kuchciński: Sejm organem jednoczącym Polskę. Wystawa z okazji jubileuszu parlamentaryzmu

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2018 15:57
- Sejm jest organem, który jednoczył Rzeczpospolitą. Wpływał na kształtowanie świadomości politycznej i obywatelskiej, przyczyniał do rozwoju prawa, historiografii, kultury - mówił marszałek Sejmu Marek Kuchciński na otwarciu wystawy "550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej".
rozwiń zwiń