Sinice w Bałtyku. Gdzie nie można się kąpać?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 08:01
Z powodu zakwitu sinic nieczynnych jest kilkanaście kąpielisk nad Bałtykiem. Ich namnażaniu sprzyja pogoda. 
Audio
  • Uwaga na sinice nad polskim morzem! (Sygnały dnia/Jedynka)
Sinice nad Bałtykiem
Sinice nad BałtykiemFoto: Shutterstock

Sanepid podkreśla, że sytuacja jest dynamiczna: kąpieliska mogą zostać otwarte jeszcze tego samego dnia, a inne, jeśli pojawią się sinice, będą zamykane. Wiatr i prądy morskie powodują, że skupiska sinic mogą szybko się przemieszczać.

Gdzie nie można się kąpać? Informacje o tym, gdzie woda jest nieprzydatna do kąpieli są na bieżąco aktualizowane na stronie: https://sk.gis.gov.pl/

Sanepid wyjaśnia, że zakwit wody to zmiana jej zabarwienia z powodu masowego namnażania się glonów. Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich mogą produkować toksyny. Zaleca się zatem unikanie kontaktu z sinicami oraz niewchodzenie do wody o zmienionej barwie i nieprzyjemnym zapachu. Nie można nią poić zwierząt domowych ani podlewać warzyw.

Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypek na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym m.in. biegunka, wymioty i bóle brzucha. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Piotr Gociek

Materiał przygotował: Marcin Doliński

Data emisji: 24.07.2018

Godzina emisji: 8.46

IAR/PAP/kh

Czytaj także

Pić albo nie pić? Czy kranówka jest zdrowa?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 13:01
Jest tańsza, bogata w minerały i właściwie nie różni się niczym od butelkowanej wody stołowej. Przez lata kranówka była niskiej jakości, ale dziś spełnia europejskie normy.
rozwiń zwiń