W życiu Herberta łączyły się wiersze i rysunki

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2018 10:00
W sobotę 28 lipca przypada 20 rocznica śmierci Zbigniewa Herberta - poety, eseisty, dramaturga, kawalera Orderu Orła Białego i laureata Złotego Mikrofonu z 1993 roku. I na prywatny użytek rysownika.
Audio
  • Zbigniew Herbert - poeta, ale również rysownik (Sygnały dnia/Jedynka)
Maria Dzieduszycka
Maria DzieduszyckaFoto: PAP/Marcin Obara

herbert_pl_1200.jpg
Serwis specjalny poświęcony Zbigniewowi Herbertowi

- Sztuka, malarstwo, architektura były dla niego bardzo ważne - mówi Maria Dzieduszycka z Fundacji imienia Zbigniewa Herberta.

W rocznicę w Łazienkach Królewskich została otwarta wystawa wierszy i rysunków Zbigniewa Herberta. - Te dwie formy bardzo łączyły się w życiu Herberta - mówi gość Jedynki. Poeta zostawił po sobie blisko 300 szkicowników. Głównie szkicował w czasie jego licznych podróży. - Szkicował, bo chciał zapamiętać coś, co go zainteresowało - wyjaśnia. Szczęśliwie dla potomnych twórca niczego nie wyrzucał, a szkicowniki są w Bibliotece Narodowej.

Maria Dzieduszycka podkreśla, że wystawa w Łazienkach w tym szczególnym dniu ma pokazać, jak ciągle żywa i aktualna jest twórczość Herberta. Według niej poeta przez swoją twórczość, przez wiersze, ale też i przez wspomniane szkice, uczy nas patrzenia na świat. - Jego poezja rodzi się z jednej strony z zachwytu nad światem, a z drugiej strony, co widać w wielu jego wierszach, z poczucia grozy, przerażenia. Równocześnie on się pochyla nad cierpieniem drugiego człowieka - mówi pani prezes.

Prezes fundacji mówi również o Międzynarodowej Nagrodzie im. Zbigniewa Herberta. Posłuchaj całej rozmowy.

Sobota w radiowej Jedynce jest Dniem Herberta. Rok 2018 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Zbigniewa Herberta.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Maria Dzieduszycka (prezes Fundacji imienia Zbigniewa Herberta)

Data emisji: 28.07.2018

Godzina emisji: 8.15

ag/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nuala Ni Dhomhnaill o ukochanym języku irlandzkim

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 21:07
Nuala Ni Dhomhnaill, irlandzka poetka pisząca w języku gaelickim, odebrała w czwartek Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta. Gala wręczenia wyróżnienia odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznane oblicze Zbigniewa Herberta. Jaki był prywatnie?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 09:18
Zbigniew Herbet, eseista, dramaturg, autor słynnego cyklu poetyckiego "Pan Cogito" to jeden z najbardziej znanych twórców literackich. Na temat jego dzieł można mówić wiele, ale co wiemy o samym artyście? Kulisy życia prywatnego Zbigniewa Herberta w rozmowie z Magdą Mikołajczuk zdradził Andrzej Franaszek, autor monumentalnej biografii Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń