Olsztyn w gronie miast z zakazem sprzedaży alkoholu nocą

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 11:46
Olsztyńscy radni zdecydowali, że w ich mieście nocą nie bedzie można kupić alkoholu. Wyjątkiem mają być kluby i puby. Samorządowcy przekonują, że takie działanie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa, a przedsiębiorcy nie stracą. Przedstawiciele branży spirytusowej do obostrzeń podchodzą z rezerwą. Kto skorzysta a kto na tym straci? Sprawdził Patryk Michalski.
Audio
  • Olsztyn w gronie miast z zakazem sprzedaży alkoholu nocą (Sygnały dnia/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Bodnar Taras

- Takie rozwiązanie to skutek nacisków policji, straży miejskiej i służb porządkowych. Mundurowi dysponują mapą zagrożeń, która pokazuje jak wygląda sprzedaż alkoholu w godzinach nocnych. Nieustanne petycje w tej sprawie do radnych, prezydenta i naszej placówki, wyczerpały możliwość interwencji mieszkańców - mówi Błażej Gawroński, dyrektor Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień.

Przepisy zostały zmienione na podstawie marcowej nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Proceder pozwala samorządom stosować nie tylko ograniczenia czasowe sprzedaży alkoholu, ale też zmniejszyć liczbę pozwoleń na sprzedaż i wyłączyć konkretne dzielnice miasta ze sprzedaży trunków.

Jak przekonuje radca prawny Anna Puchacz-Kozioł z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z tego przywileju póki co, nie korzysta zbyt wiele osób. - Do tej pory spośród ponad 2 tys. gmin, jedynie 50 podjęło tego typu interwencje.

Jak nowe przepisy, dotyczące sprzedaży alkoholu nocą oceniają przedstawiciele branży spirytusowej? Więcej w nagraniu dźwięku.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Materiał przygotował: Patryk Michalski

Gość: Błażej Gawroński (Miejski Zespoł Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie), Anna Puchacz-Kozioł (Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych)

Data emisji: 30.07.2018

Godzina emisji: 8.46

kb/abi

Czytaj także

"Nie uważałem, siebie za alkoholika"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 14:05
- Idąc do pracy wypijałem dwusetkę, później w przerwie śniadaniowej, kolejną po pracy, wieczorem czwartą, czasem przed snem piątą. Przez wiele wiele lat wypijałem litr wódki dziennie - mówi w audycji "Ocaleni" dziennikarz Marcjusz Włodarczyk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zawsze przegrywałem walkę o trzeźwość ojca"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2018 13:37
- Kiedy zaczęła się moja historia z alkoholem, dostałem tytuł "Nocny Marek". Nie wiem, czy zasłużenie czy nie, ale przylgnął do mnie - mówi w audycji "Ocaleni" Marek ze Wspólnoty św. Jakuba.
rozwiń zwiń