Obserwatorium na Pop Iwanie symbolem naukowej współpracy polsko-ukraińskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 13:16
Na szczycie Pop Iwan w Czarnohorze odbyły się obchody osiemdziesiątej rocznicy otwarcia obserwatorium astronomiczno-meteorologicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Jubileusz polskiego obserwatorium na Ukrainie (Sygnały dnia/Jedynka)
Obserwatorium astronomiczno-meteorologiczne
Obserwatorium astronomiczno-meteorologiczne Foto: Igor Chus/Shutterstock

Dawny gmach obserwatorium jest rewitalizowany dzięki staraniom Studium Europy Wschodniej UW oraz Przykarpackiego Narodowego Uniwersytetu z Iwano-Frankiwska.

- Upamiętniamy obserwatorium, które nosiło imię Józefa Piłsudskiego. To dla nas bardzo ważne, bo Piłsudski był silnym orędownikiem współpracy polsko-ukraińskiej. Obserwatorium na Pop Iwanie jest symbolem współpracy, która się na nowo odradza na terenie zachodniej Ukrainy – powiedział Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

Jego zdaniem pomoc rozwojowa wspierająca rewitalizację obserwatorium jest o tyle ważna, że pobudza współpracę przede wszystkim na poziomie uniwersyteckim. - To nie tylko symbol polskiej przedwojennej myśli technicznej, ale również instytucja, z której będą korzystali naukowcy i studenci - dodał.

Dawne polskie obserwatorium na Pop Iwanie znajduje się na wysokości 2023 m n.p.m.

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Materiał przygotował: Krzysztof Renik

Goście: Jerzy Kwieciński (minister inwestycji i rozwoju), dr Jan Malicki (dyrektor Studium Europy Wschodniej i inicjator odbudowy obserwatorium), prof. Ihor Cependa (rektor Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku), polscy turyści

Data emisji: 30.07.2018

Godzina emisji: 6.32

abi/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marszałka Józefa Piłsudskiego związki z Litwą

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2018 18:25
W ostatniej przed wakacjami audycji z cyklu "Świat Kresów" wyruszyliśmy - w roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości - do miejsc związanych na dzisiejszej Litwie z osobą marszałka Józefa Piłsudskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy na współczesnym Wołyniu istnieje pamięć o wydarzeniach lat 40.?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 08:59
Zbrodnia wołyńska była antypolską czystką etniczną, przeprowadzoną przez nacjonalistów ukraińskich, mającą charakter ludobójstwa, dokonana w latach 1943–1945. 
rozwiń zwiń