Artur Soboń: 300 lokalizacji w Polsce dla programu "Mieszkanie Plus"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 08:53
- Zależy nam, żeby budowało się w Polsce więcej mieszkań i żeby były one tańsze - powiedział w radiowej Jedynce wiceminister rozwoju i inwestycji Artur Soboń.
Audio
  • Artur Soboń o specustawie mieszkaniowej i programie "Mieszkanie Plus" (Sygnały dnia/Jedynka)

Skrócenie czasu przygotowania inwestycji mieszkaniowej z 5 lat do roku oraz określenie standardów dla tych inwestycji - to cel specustawy mieszkaniowej, którą w środę podpisał prezydent Andrzej Duda. Specustawa będzie obowiązywać przez 10 lat. O jej szczegółach i programie Mieszkanie Plus mówił w "Sygnałach dnia" wiceminister rozwoju i inwestycji. 

Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń poinformował, że w całej Polsce jest około 300 lokalizacji, które rządzący chcą uruchomić w ramach programu "Mieszkanie Plus". Wyjaśnił, że aby budować więcej i taniej, potrzebne są tańsze tereny, które są w dyspozycji np. PKP, Poczty Polskiej czy Agencji Rolnej. - Mamy 900 tys. ha rolnych w miastach - wskazał. Zwrócił też uwagę, że dzisiaj przygotowanie inwestycji może trwać nawet dużo dłużej niż 5 lat. Zaznaczył, że przekazanie ziemi i rozliczenie tej transakcji to dopiero pierwszy, łatwiejszy krok, ponieważ działka musi być wykorzystana zgodnie ze swoim przeznaczeniem, a wprowadzenie zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego może trwać latami. 

Artur Soboń dodał, że nie ma możliwości realizowania dużych projektów mieszkaniowych na kilka tysięcy lokali bez porozumienia z samorządem np. w kwestii budowy pobliskich placówek edukacyjnych.  - Ta specustawa daje dobre ramy do współpracy z samorządem - ocenił. 

Jakie standardy urbanistyczne wpisano do ustawy? Czy budowa mieszkań na terenach poprzemysłowych jest bezpieczna? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Piotr Gociek

Goście: Artur Soboń (wiceminister inwestycji i rozwoju)

Data emisji: 03.08.2018

Godzina emisji: 7.15

fc/abi

Zapis rozmowy

 

Czytaj także

BGK Nieruchomości: współpraca z PKP i KOWR pozwoli zrealizować plan 100 tys. mieszkań

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 21:55
W przyszłym roku w budowie ma być 100 tys. mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. Co zrobić żeby wykonać ten plan? 
rozwiń zwiń