Tour de Pologne 2018: Czesław Lang o misji wyścigu - chcemy pokazać Polskę i odkryć nowe gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 08:15
Z Krakowa wyruszy dziś 75. Tour de Pologne. To największy wyścig kolarski w Polsce i jeden z największych na świecie. O tym, jak wielkim przedsięwzięciem jest jego organizacja, w "Sygnałach Dnia" mówił Czesław Lang.
Audio
  • Czesław Lang o rozpoczynającym się w sobotę wyścigu Tour de Pologne (Sygnały dnia/Jedynka)
Czesław Lang
Czesław LangFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Tour de Pologne będzie w tym roku obchodzić potrójny jubileusz: mija 90 lat od pierwszych zawodów, jest rozgrywany po raz 75., a Lang organizuje go od ćwierćwiecza. Ponadto kolarze będą się ścigać w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Honorowy patronat nad tą największą kolarską imprezą w kraju objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Serwis Specjalny
Tour de Pologne 1200F.jpg
Tour de Pologne 2018

Zawodnicy przez siedem dni pokonają ponad tysiąc kilometrów. Wyścig, podobnie jak przed rokiem, rozpocznie się w Krakowie, a zakończy w Bukowinie Tatrzańskiej.

- To kolarska Liga Mistrzów, przyjeżdżają tu najlepsi kolarze z całego świata, przedstawiciele prawie czterdziestu państw. Przy okazji Tour de Pologne chcemy zaprezentować Polskę, to jak się rozwija i jaka jest piękna. To wielkie przedsięwzięcie logistyczne, wszystko, co my robimy, jest niesamowitym wysiłkiem organizacyjnym, etapy trzeba ułożyć tak, by każdy z kolarzy mógł się pokazać, a kibice mieli frajdę - powiedział organizator Tour de Pologne.

Na starcie w Krakowie stanie 154 kolarzy z 22 ekip, w tym 16 Polaków. Uroczyste otwarcie wyścigu już w sobotę (4.08)o godzinie 15.40.

Kogo Czesław Lang uważa za faworyta, jak spiszą się Polacy i co będzie niezbędne, by zwyciężyć w wyścigu? Zapraszamy do posłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Czesław Lang (dyrektor Tour de Pologne)

Data emisji: 4.08.2018

Godzina emisji: 7.15

ps/ag

Czytaj także

Tour de Pologne 2018: jakie cele stawia sobie Michał Kwiatkowski? "Jestem pełen optymizmu"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 21:00
Michał Kwiatkowski nie ukrywa, że chciałby wygrać 75. Tour de Pologne. Kolarz grupy Sky podkreślił, że jest pełen optymizmu i w dobrej formie zarówno fizycznej, jak i mentalnej przed wyścigiem, który rozpocznie się w sobotę w Krakowie.
rozwiń zwiń