"BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 11:46
Pod takim hasłem już po raz trzeci Fundacja OnkoCafe zoragnizowała kampanię, skierowaną do mężczyzn. Uczy jak wspierać wtedy, gdy muszą stawić czoło chorobie partnerki, żony, matki czy przyjaciółki. 
Audio
  • Kampania skierowana do mężczyzn, aby wspierali partnerki w badania piersi (Sygnały dnia/Jedynka)
Nagrywania spotu NIEWIDZIALNE. BrestFit 2018
Nagrywania spotu NIEWIDZIALNE. BrestFit 2018Foto: Fundacja OnkoCafe/mat. prasowe

BreastFit to sztuka badania piersi i wspierania kobiet z rakiem piersi, w tym z chorobą zaawansowaną. Na stronie kampanii www.breastfit.onkocafe.pl znajdziemy także sekcję dedykowaną bliskim kobiet chorych na nowotwór piersi i odpowiedzi na wiele pytań, które mogą pojawić się wraz z diagnozą i chorobą, na każdym jej etapie.

Rocznie raka piersi wykrywa się u około 18 tysięcy kobiet. Zaawansowany rak piersi dotyka 30% kobiet, u których raka rozpoznano we wczesnym stadium. Diagnoza zaawansowanego raka piersi to nie tylko osobista tragedia, to także istotny problem społeczny z którym zmagają się również rodzina i bliscy pacjentki,

- Mężczyźni lepiej niż my same znają nasze piersi i my zachęcamy panów, by wspierali swe partnerki w badaniach. Mogą pomóc - mówi Magdalena Kuczmarska, psychoonkolog.

Bohaterki najnowszego spotu tegorocznej kampanii o swojej chorobie mówią otwarcie - to "zaawansowany rak piersi", przełamując tabu i rozpoczynając publiczną dyskusję nt. zaawansowanego raka piersi. Ich przesłanie jest proste: Od dziś nie chcemy być niewidzialne!Małgorzata Dogoda, pacjentka, przyznaje, że najgorsze w chorobie jest osamotnienie. Dlatego tak ważne było wsparcie ze strony psychologa. Z tym, że onkopsychologów, jest w całej Polsce około 50. Gość Jedynki przyznaje, że jak zachorowała nie wiedziała, że jest taka profesja. Lekarze o tym nie informują, a pacjenci obawiają  dopytywać. - A jest to bardzo dobra rzecz i na każdym oddziale powinien być psycholog - mówi.
się

III edycja kampanii objęta została Honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser - Dudy. Partnerem specjalnym kampanii jest Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Magdalena Kuczmarska (psychoonkolog), Małgorzata Dogoda (pacjentka)

Data emisji: 4.08.2018

Godzina emisji: 8.15

ag

Czytaj także

Największy dramat Polski w walce z rakiem piersi

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2015 04:02
Choć w Polsce na raka piersi choruje 3-4 razy mniej kobiet niż w Wielkiej Brytanii czy Szwecji, to prawdopodobieństwo wyleczenia mniejsze jest u nas. - To nasz największy dramat - komentuje prof. Tadeusz Pieńkowskiprof. Tadeusz Pieńkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokonaj Raka, zabierz go na szczyt

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2016 14:30
Diablak Stegu Expedition to nie była zwykła wycieczka w góry. Na podbój "Babiej" ruszyli bowiem ludzie, którzy na co dzień zmagają się z nowotworem. Na szlaku wspierali ich himalaiści - Adam Bielecki i Jacek Czech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O roli badań genetycznych w profilaktyce raka piersi

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 19:10
Najstarsze doniesienie o rodzinnym raku piersi datuje się na ok. 100. rok naszej ery i pochodzi ono z literatury medycznej starożytnego Rzymu.
rozwiń zwiń