Przed naszym ostatnim bojem

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2008 09:01
Napieralski ma wizję, wie, jak to zrobić, konsekwentnie chce ją zrealizować i to powinno być największym przesłaniem tego wystąpienia.
Audio

Jacek Karnowski: Naszym gościem jest Grzegorz Napieralski, poseł SLD, Sekretarz Generalny tej partii i kandydat na szefa partii. Wybory już w sobotę. Dzień dobry, panie pośle.

Grzegorz Napieralski: Dzień dobry, panie redaktorze, dzień dobry państwu.

J.K.: No właśnie, przed panem ostatnia noc przed bojem ostatecznym. Czy sypia pan spokojnie?

G.N.: Tak, sypiam spokojnie.

J.K.: Nie ma żadnych emocji w środku?

G.N.: Nie no, emocje są, oczywiście, i to bardzo duże, bo przecież byłoby źle, gdyby tych emocji nie było. Natomiast przecież jest to rywalizacja bardzo pozytywna i jest to rywalizacja o fotel szefa partii. I nawet gdyby się nie udało, to przecież świat się nie kończy. Ja jestem młodym politykiem, więc miejsce w SLD na pewno dla mnie jest. Więc naprawdę to nie jest śmierć na… przepraszam, walka na śmierć i życie, tylko to jest bardzo pozytywna rywalizacja o wizję SLD.

J.K.: A kto prowadzi w tym boju?

G.N.: Co otwieram gazetę, to inaczej ktoś mówi, kto prowadzi, że szala jest pół na pół, bądź wygrywa przewodniczący Olejniczak, bądź sekretarz generalny Napieralski. Ja wierzę głęboko, że uda mi się przekonać delegatów.

J.K.: Ale liczy się te głosy, jest karteczka, tam delegatów jest 460 chyba.

G.N.: A tu pana zdziwię, że ja tego nie robię.

J.K.: Każdy ma telefon, możma zadzwonić, odhaczyć, oczywiście, przy jednym mocny plus, przy innym znak zapytania.

G.N.: Właśnie ja tego nie robię, panie redaktorze. Chciałem, aby zmieniła się trochę formułą właśnie wyborów w SLD. Otóż ogłosiłem, że startuję, bardzo dawno temu, tak, żeby to było przed zjazdami wojewódzkimi, aby można było się zaprezentować wśród delegatów, wśród prawie całej partii, bo przecież zjazdy wojewódzkie to większość naszej partii. Więc to się stało wcześniej. Ja pozwoliłem sobie napisać do delegatów list, w którym piszę, dlaczego startuję, że to nie jest przeciw komuś, tylko za czymś, za pewną wizją Polski, pewną wizją Sojuszu Lewicy Demokratycznej, którą ja chcę reprezentować. Mam wielu przyjaciół w regionach, wiele osób znam osobiście, bo przez te trzy lata się zaprzyjaźniłem, poznałem tych ludzi. Do tych ludzi faktycznie dzwoniłem, prosiłem o głos, ale do wszystkich nie dzwoniłem, bo…

J.K.: A przemówienie już napisane?

G.N.: Tak.

J.K.: I co będzie w przemówieniu? Jaka główna myśl przewodnia? Oczywiście, pewnie wszystkiego pan nie chce zdradzać, ale ogólną tezę to można.

G.N.: Przemówienie jest oparte jakby na dwóch filarach. Jedno to jest jaki powinien być program SLD i po drugie jakie powinno być SLD do realizacji tego programu, jaka to powinna być partia, jak powinna być zarządzana…

J.K.: Bon moty jakieś takie będą ujmujące hasłowo problem?

G.N.: Nie, ja bym chciał, żeby… Członkowie SLD, którzy będą na tej sali, znają mnie bardzo dobrze, w większości przynajmniej, znają mnie z wypowiedzi medialnych, znają mnie z mojego zaangażowania w SLD, więc nie chciałbym tutaj emocjonalnie przekonywać. Chciałbym, żeby zobaczyli i chciałbym im udowodnić przede wszystkim: Napieralski ma wizję, wie, jak to zrobić, konsekwentnie chce ją zrealizować i to powinno być największym przesłaniem tego wystąpienia.

J.K.: No bo to hasło rozbicia Lid–u to już jest nieaktualne, trochę zostało przez przewodniczącego Olejniczka podjęte i zrealizowane.

G.N.: No wie pan, panie redaktorze, w polityce jest się po to, żeby przekonywać ludzi do swoich poglądów, swoich zamierzeń, do swojej wizji i partii Polski, więc jeżeli człowiek o te swoje poglądy walczy i przekonuje innych, to znaczy że wygrywa, więc czuje się skutecznym politykiem.

J.K.: Ktoś trzeci może pogodzić panów? Dziennik pisze dziś, że pani Katarzyna Piekarska, szefowa mazowieckiego SLD, może być tym trzecim, jeżeli będzie pat, to ona wystartuje i wygra.

G.N.: Katarzyna Piekarska to znakomita postać, to jest osoba, która pokazała na zjeździe mazowieckim, że żadne układanki gabinetowe, naznaczenie kandydata, który poprze przewodniczącego i już wszystko po to przygotowane nie ma sensu, że partia jednak jest demokratyczna, i to jest wartość przede wszystkim Katarzyny Piekarskiej z ostatnich dni. Katarzyna Piekarska to jest znakomita postać przecież, która jest na lewicy od dawna, znakomita postać, bo wprowadziła znakomite ustawy, współtwórca naprawdę wielu znakomitych ustaw, świetny prawnik. Więc to jest znakomita postać, która jak by wystartowała, miałaby olbrzymie szanse, żeby wygrać. Czy wystartuje? Nie wiem, nie rozmawiałem na ten temat z Katarzyną, ale powiem szczerze, że wygrać czy nawet przegrać z Katarzyną Piekarską (…) to żadna ujma.

J.K.: A wolałby pan Wojciecha Olejniczaka, czy Katarzynę Piekarską?

G.N.: Wie pan, startuję, to wolałbym siebie, to może powiem przewrotnie, natomiast powiem szczerze, że Katarzyna Piekarska naprawdę to jest postać, która dla lewicy jest naprawdę cenna i bardzo się cieszę, że jest, cieszę się, że jest wymieniana, cieszę się, że jest cały czas jakby na topie… przepraszam, że takiego może sformułowania używam, ale że właśnie jest widoczna, bo ona dodaje SLD plusy, ona dodaje SLD dużej wartości i cieszę się bardzo, że ja z Katarzyną współpracuję już od lat. Często też się spieraliśmy bardzo ostro na klubach, ale to jest właśnie taka wartość, myślę, najważniejsza w SLD.

J.K.: A wierzy pan w to, co piszą też niektóre gazety, że PO i PSL kibicują Wojciechowi Olejniczakowi. Chodzi im o to, że liczą, iż dogadają się wówczas w sprawie dużej ustawy medialnej, tej kolejnej ustawy, która ma załatwić, że tak powiem, sprawę, czego się nie udało teraz.

G.N.: Znaczy nie wiem, co myśli Platforma, trzeba by ją zapytać i PSL, znaczy gdyby mieli się dogadać w różnych sprawach z nami, no to by się z nami już dogadali. Ja wiem tylko tyle, że Platforma zachowywała się jak się zachowywała. Kiedy przejęła władzę w samorządach, to pozwalniała naszych ludzi czy w sposób bardzo taki brutalny zachowywała się wobec ludzi nawet nie z nadania SLD, ale którzy byli w czasie SLD zatrudnieni. Gdyby Platforma chciała się dogadać, to też by to zrobiła.

Natomiast taki sygnał jest trochę niepokojący, bo on pokazuje jedną rzecz – to jakby inne partie układają przewodniczącego w SLD. To jest moim zdaniem bardzo złe. Wolelibyśmy tego, bo co? Bo jest słabszy? Bo łatwiej na nim coś wymusić? Bo jest mniej konsekwentny? No, to jest takie krzywdzące dla SLD. Platforma Obywatelska bez względu na przywództwo będzie musiała rozmawiać z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, bo to jest ważna formacja.

Natomiast SLD powinno być konsekwentne w realizacji własnego programu wyborczego i powinno zawierać taktyczne sojusze z tym ugrupowaniem politycznym w parlamencie, które zagwarantuje realizację lewicowego programu, a nie patrzeć się, jaki z tego jest biznes inny, kadrowy czy jakiś inny.

J.K.: Aleksander Kwaśniewski nie będzie gościem kongresu, nie dostał zaproszenia. Dlaczego? Czy to dobry ruch?

G.N.: To bardzo źle się stało, że Aleksander Kwaśniewski i wielu przywódców historycznych, tak jak na przykład Mieczysław Rakowski, nie otrzymali tego zaproszenia. Nie wiem, dlaczego tak się stało, nie wiem, jaki to był klucz doboru osoby, która układała tę listę, ja przy tym nie byłem, bo przecież ileś osób jest zaproszonych, więc nie wiem, dlaczego tak się stało. To bardzo źle. Aleksander Kwaśniewski to prezydent dwóch kadencji, to przede wszystkim człowiek lewicy i wielki mąż stanu.

J.K.: No, to on uchodził za takiego patrona Wojciecha Olejniczaka zawsze, dziennikarze polityczni myśleli, że właśnie Wojciech Olejniczak jest namaszczony przez byłego prezydenta. Czy to pan nie wysłał zaproszenia, czy Wojciech Olejniczak? Kto wysyłał zaproszenia?

G.N.: Sekretarz generalny nie wysyła zaproszeń, dlatego że partię na zewnątrz reprezentuje przewodniczący, przewodniczący podejmuje decyzje, kogo zaprasza, a nie sekretarz generalny.

J.K.: Pan by wysłał, jak rozumiem, tak?

G.N.: Ja bym, oczywiście, że wysłał, gdybym ja był przewodniczącym, to, oczywiście, tak bym zrobił, natomiast…

J.K.: To może jak już pan w sobotę zostanie wybrany, to szybko zaprosi przez telefon?

G.N.: Wie pan, oczywiście, że bardzo chciałbym, żeby Aleksander Kwaśniewski był. Powiadam, my nie możemy zapominać o naszych autorytetach i źle się dzieje, że człowiek, który jest związany z lewicą, a przede wszystkim z SLD, który wyrósł z tej partii, nie jest na tej sali. To jest błąd olbrzymi.

J.K.: Panie przewodniczący, niezależnie od tego, kto wygra na kongresie, lewica wciąż będzie podzielona. Jest formacja Marka Borowskiego, jest też Polska Lewica Leszka Millera, która miała niedawno swój kongres. No, to jest wielogłos, prawda? Tak się nie da w Polsce dziś wygrać wyborów, mając wielogłos po jednej stronie.

G.N.: Lewica, to prawda, jest w kryzysie, lewica jest podzielona, ale ja jestem spokojny o lewicę w przyszłości, dlatego że podobny kryzys przeżywała prawica i pozbierała się, udało jej się odbudować struktury. Dzisiaj mamy dwie silne formacje prawicowe.

Na lewicy będzie duży ruch lewicowy, myślę, że zjednoczony. Znaczy Marek Borowski z wyboru jest poza jakby wspólnotą lewicy, po raz drugi odszedł od nas. To nawet chyba nie jest decyzja jego formacji, ale bardziej samego Marka Borowskiego i najbliższych współpracowników. Myślę, że SLD ma na tyle potencjału i środowiska, które są dzisiaj wokół SLD, szczególnie związki zawodowe, ale też wiele środowisk intelektualnych, które przecież wspieramy, ja bardzo często… środowiska intelektualne w Gdańsku, w Krakowie, w Warszawie czy nawet w moim rodzinnym Szczecinie jest olbrzymi potencjał. Ja wierzę głęboko, że na dwóch filarach, czyli na filarze Sojuszu Lewicy Demokratycznej i filarze związków zawodowych i wielu innych pomniejszych organizacji uda się zbudować szeroką koalicję lewicy.

J.K.: Jeszcze o jedną sprawę chciałem pana na koniec zapytać, nie związaną z lewicą. Jak pan ocenia to, co dzieje się wokół ustaw zdrowotnych? Wczoraj nadzwyczajna narada w Kancelarii Premiera. Te ustawy zablokowane są w Sejmie, komisje, podkomisje nad nimi nie pracują, związkowcy się oburzają, wychodzą Sali.

G.N.: No, to jest taka bardzo typowa sytuacja dla Platformy – dużo obiecywała, mało robi. Jednym z pierwszych postulatów miało być to, że będzie szybka reforma służby zdrowia, słyszymy o prywatyzacji szpitali, to tylko tyle. No, muszą być jakieś nadzwyczajne narady, bo faktycznie przeceż jeszcze pod koniec zeszłego roku słyszeliśmy: będzie pakiet ustaw reformujących całą służbę zdrowia. I co? I nie ma. Nie wiemy, dlaczego nie ma, być może są złe, być może są… słyszymy tylko ogólniki. Ja nie wierzę w te nadzwyczajne posiedzenia rządu, nadzwyczajne narady, bo to są takie cuda–niewidy, jakby powiedział młody człowiek, tak? Nic się w tej materii nie dzieje i kosztem kogo? Obywatela, kosztem Polaka, który dzisiaj cierpi, bo stoi w kolejkach, bo nie może dostać się do specjalisty. Ja ostatnio rozmawiałem z jedną z osób…

J.K.: Już kończymy.

G.N.: Tylko chcę powiedzieć jedną rzecz, to jest ważne, żeby popędzić Platformę Obywatelską. Otóż mój bliski współpracownik ma brata ciężko chorego, który powinien mieć od ręki operację kręgosłupa. Miał wyznaczoną operację na za trzy miesiące. No to facet po prostu skonałby z bólu. No, tak funkcjonuje polska służba zdrowia. A Platforma Obywatelska zajmuje się tym, czy premier pojechał tu, czy pojechał tam, czy palił trawkę, czy nie palił. No, to jest cała Platforma Obywatelska.

J.K.: Bardzo dziękuję. Grzegorz Napieralski, Sekretarz Generalny SLD, kandydat na szefa Sojuszu. Dziękuję bardzo.

G.N.: Dziękuję bardzo.

(J.M.)

Czytaj także

Publicyści o wyborach w SLD

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2008 10:54
Goście Salonu Prasowego Trójki rozmawiali o wyborach na stanowisko przewodniczącego SLD. Dziś rozpoczyna się w Warszawie kongres SLD, podczas którego delegaci wybiorą przewodniczacego partii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztab wyborczy Napieralskiego bez "starego" SLD

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2010 15:03
Grzegorz Napieralski oświadczył, że chce być politykiem zmiany. Kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej na prezydenta przedstawił kierownictwo swego sztabu wyborczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Napieralski, SLD

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2009 08:13
"Oczywiście, jeżeli trzeba pomóc – pomożemy. Pochylimy się nad tą ustawą, mamy do niej wiele krytycznych uwag, wczoraj dopiero otrzymaliśmy ten dokument, nasi prawnicy, nasi politycy rozbierają go na czynniki pierwsze."
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Napieralski

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2008 08:13
My mówimy o czymś, co w całej Europie jest normalne i standardowe, czyli o rozdziale państwa od Kościoła. Nikt nie mówi o żadnej wojnie. Ja czuję, że właśnie w języku hierarchów Kościoła jest ta nienawiść i chęć prowadzenia wojny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pezetpeerowskie tradycje w SLD

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2008 09:08
Powodem wypchnięcia przez SLD demokratów i rozwalenia koalicji LiD-u jest zwycięstwo „związku zawodowego aparatu partyjnego SLD”.
rozwiń zwiń