Weto prezydenta ws. PE. Czesław Mroczek: nie chcemy korzystać z nieuczciwych przepisów

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 07:58
- Komitet wyborczy, który uzyskałby 12, 14 proc., to w polskich warunkach jest około 2 miliony głosów, nie otrzymałby nawet jednego mandatu. Głosujący na kandydatów tego komitetu nie otrzymaliby nic, mało tego, ich głosy trafiłyby do PiS-u - mówił o zawetowanej przez prezydenta ordynacji do PE na antenie radiowej Jedynki Czesław Mroczek, poseł PO. 
Audio
  • - Nie chcemy czerpać korzyści z nieuczciwych przepisów - mówił Czesław Mroczek (Jedynka/Sygnały dnia)

- Odmawiam jej podpisania i zwracam tę ustawę Sejmowi do ponownego jej rozpatrzenia z kilku względów - powiedział wetując wczoraj nową ordynację do PE Andrzej Duda. Weto oznacza, że nowelizacja wraca do Sejmu, który może odrzucić sprzeciw prezydenta, ale potrzebna jest do tego większość 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. 

Zmiany przygotowane przez Prawo i Sprawiedliwości zakładają, że w każdym z okręgów wybieranych będzie co najmniej trzech europosłów. Dotychczasowe przepisy nie regulowały tej liczby, a mandaty przechodziły między regionami. 

Prowadzący audycję Piotr Gociek spytał, jaki jest stosunek byłego wiceszefa MON do weta prezydenta ws. ordynacji w wyborach do PE.

Czesław Mroczek nie krył satysfakcji z decyzji Andrzeja Dudy. - Jestem zadowolony. Wszystko wskazuje na to, że weto nie zostanie odrzucone. Nie wejdą w życie przepisy niedobre, złe po prostu. Przepisy, które tak naprawdę pozbawiałyby głosu setek tysięcy, milionów nawet ludzi, dlatego że w tej zmianie podniesiono istotnie próg wyborczy. Eksperci szacowali, że realny prób wyborczy wyniósłby kilkanaście procent - podkreślił poseł PO.

- Komitet wyborczy, który uzyskałby 12, 14 proc., to w polskich warunkach jest około 2 miliony głosów, nie otrzymałby nawet jednego mandatu. Głosujący na kandydatów tego komitetu nie otrzymaliby nic, mało tego, ich głosy trafiłyby do PiS-u - dodał.

Na zmianie ordynacji zyskałyby największe partię, również PO. - Od początku mówiliśmy, że nie chcemy czerpać korzyści płynących z tej nieuczciwości. Nie chcemy korzystać z tych nieuczciwych przepisów, głosowaliśmy przeciwko tej zmianie - stwierdził polityk.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Piotr Gociek

Goście: Czesław Mroczek (poseł PO)

Data emisji: 17.08.2018

Godzina emisji: 7.15

dcz/kh

Zapis rozmowy

Czytaj także

Andrzej Duda zawetował nową ordynację do Parlamentu Europejskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 13:45
- Odmawiam jej podpisania i zwracam tę ustawę Sejmowi do ponownego jej rozpatrzenia z kilku względów - powiedział Andrzej Duda. Weto oznacza, że nowelizacja wraca do Sejmu, który może odrzucić sprzeciw prezydenta, ale potrzebna jest do tego większość 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. 
rozwiń zwiń