X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zmarł Józef Szajna prof. Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2008 13:19
Był wybitnym artystą, reżyserem, scenografem, malarzem, grafikiem oraz teoretykiem sztuki. Miał 86 lat.
Audio

Zmarł Józef Szajna, malarz, scenograf, reżyser i profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Miał 86 lat.

Józef Szajna był wybitnym artystą, reżyserem, scenografem, malarzem, grafikiem oraz teoretykiem sztuki.Józef Szajna udzielił ostatniego wywiadu radiowego 28.01.2008 r. w Sygnałach Dnia w rozmowie z Jackiem Karnowskim:  

W 1971 roku został dyrektorem i kierownikiem artystycznym Teatru Klasycznego, obecnie Centrum Sztuki Studio. Zrealizował tam przedstawienia, które przyniosły mu uznanie na całym świecie ze względu na swoje nowatorstwo. Spektakle takie jak "Witkacy", "Replika" czy "Dante" grane były na kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach i gościnnych występach na świecie.

Działalność Szajny nigdy nie ograniczała się do twórczości plastycznej czy reżyserskiej. Od ukończenia studiów był pedagogiem w krakowskiej, a później w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prowadzone przez niego w latach osiemdziesiątych Studium Scenografii wykształciło wielu polskich i zagranicznych artystów.
Józef Szajna współpracował z wieloma teatrami w Polsce, między innymi z Teatrem Starym w Krakowie, Teatrem Współczesnym we Wrocławiu i Teatrem Polskim w Warszawie. Wystawiał również swoje spektakle na scenach zagranicznych: ęłęów Anglii, Niemczech i Hiszpanii.


Artysta, były więzień obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Buchenwaldzie, jest pomysłodawcą wzniesienia w Oświęcimiu Kopca Pamięci i Pojednania, który ma być dziełem ponadwyznaniowym, niosącym przesłanie pokoju na cały świat.


Profesor był dwukrotnie skazany na śmierć i niemal cudem jej uniknął. To doświadczenie silnie wpłynęło na jego dzieła, stanowiące protest przeciwko zniewoleniu człowieka. Na temat jego twórczości zrealizowano kilkanaście filmów, wydano też kilka monografii.


Józef Szajna był laureatem wielu prestiżowych nagród teatralnych i plastycznych oraz odznaczeń państwowych. Za całokształt osiągnięć teatralno-malarskich w 1982 roku otrzymał "Złotego Centaura", międzynarodową nagrodę przyznawaną przez Accademia Italia. W 1995 roku został laureatem Nagrody Fundacji Alfreda Jurzykowskiego z Nowego Jorku.


Artysta był członkiem międzynarodowych stowarzyszeń artystów, między innymi, włoskiej Akademii Sztuki i Pracy, przewodniczącym Stowarzyszenia Kultury Europejskiej oraz honorowym członkiem Association Internationale des Arts Plastiques.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dzień z ASP

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2008 15:06
W czwartek zapraszamy do Trójki na dziedziniec warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Porozmawiamy między innymi o 60-leciu Wydziału Malarstwa. A po północy o studenckim życiu opowiedzą młodzi artyści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głosy z przeszłości: Józef Szajna

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2008 14:53
W audycji Głosy z przeszłości sylwetka wybitnego artysty - Józefa Szajny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Józef Szajna (1922 - 2008)

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2008 20:09
W Sezonie na Dwójkę sylwetka Józefa Szajny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głosy z przeszłości: Józef Szajna

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2008 09:50
Cykl wspomnień wybitnego artysty teatru, dotyczących jego losów wojennych i okupacyjnych, które odcisnęły trwałe piętno na jego twórczości teatralnej - scenariuszowej i scenograficznej.
rozwiń zwiń