Zmarł Józef Szajna prof. Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2008 13:19
Był wybitnym artystą, reżyserem, scenografem, malarzem, grafikiem oraz teoretykiem sztuki. Miał 86 lat.

Zmarł Józef Szajna, malarz, scenograf, reżyser i profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Miał 86 lat.

Józef Szajna był wybitnym artystą, reżyserem, scenografem, malarzem, grafikiem oraz teoretykiem sztuki.Józef Szajna udzielił ostatniego wywiadu radiowego 28.01.2008 r. w Sygnałach Dnia w rozmowie z Jackiem Karnowskim:  

W 1971 roku został dyrektorem i kierownikiem artystycznym Teatru Klasycznego, obecnie Centrum Sztuki Studio. Zrealizował tam przedstawienia, które przyniosły mu uznanie na całym świecie ze względu na swoje nowatorstwo. Spektakle takie jak "Witkacy", "Replika" czy "Dante" grane były na kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach i gościnnych występach na świecie.

Działalność Szajny nigdy nie ograniczała się do twórczości plastycznej czy reżyserskiej. Od ukończenia studiów był pedagogiem w krakowskiej, a później w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prowadzone przez niego w latach osiemdziesiątych Studium Scenografii wykształciło wielu polskich i zagranicznych artystów.
Józef Szajna współpracował z wieloma teatrami w Polsce, między innymi z Teatrem Starym w Krakowie, Teatrem Współczesnym we Wrocławiu i Teatrem Polskim w Warszawie. Wystawiał również swoje spektakle na scenach zagranicznych: ęłęów Anglii, Niemczech i Hiszpanii.


Artysta, były więzień obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Buchenwaldzie, jest pomysłodawcą wzniesienia w Oświęcimiu Kopca Pamięci i Pojednania, który ma być dziełem ponadwyznaniowym, niosącym przesłanie pokoju na cały świat.


Profesor był dwukrotnie skazany na śmierć i niemal cudem jej uniknął. To doświadczenie silnie wpłynęło na jego dzieła, stanowiące protest przeciwko zniewoleniu człowieka. Na temat jego twórczości zrealizowano kilkanaście filmów, wydano też kilka monografii.


Józef Szajna był laureatem wielu prestiżowych nagród teatralnych i plastycznych oraz odznaczeń państwowych. Za całokształt osiągnięć teatralno-malarskich w 1982 roku otrzymał "Złotego Centaura", międzynarodową nagrodę przyznawaną przez Accademia Italia. W 1995 roku został laureatem Nagrody Fundacji Alfreda Jurzykowskiego z Nowego Jorku.


Artysta był członkiem międzynarodowych stowarzyszeń artystów, między innymi, włoskiej Akademii Sztuki i Pracy, przewodniczącym Stowarzyszenia Kultury Europejskiej oraz honorowym członkiem Association Internationale des Arts Plastiques.

Czytaj także

Dzień z ASP

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2008 15:06
W czwartek zapraszamy do Trójki na dziedziniec warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Porozmawiamy między innymi o 60-leciu Wydziału Malarstwa. A po północy o studenckim życiu opowiedzą młodzi artyści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głosy z przeszłości: Józef Szajna

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2008 14:53
W audycji Głosy z przeszłości sylwetka wybitnego artysty - Józefa Szajny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Józef Szajna (1922 - 2008)

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2008 20:09
W Sezonie na Dwójkę sylwetka Józefa Szajny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głosy z przeszłości: Józef Szajna

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2008 09:50
Cykl wspomnień wybitnego artysty teatru, dotyczących jego losów wojennych i okupacyjnych, które odcisnęły trwałe piętno na jego twórczości teatralnej - scenariuszowej i scenograficznej.
rozwiń zwiń