Marcin Kierwiński: w polskiej armii dzieje się bardzo źle

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 10:23
- Od trzech lat nie ma atmosfery w parlamencie do poważnej rozmowy o polskiej armii. Jakakolwiek rozmowa o armii jest zawsze kwitowana przerywaniem komisji, kończeniem jej przed czasem. Jeżeli nie ma chęci rozmowy o tym, co najważniejsze, jeżeli nie ma chęci rozmowy o polskiej armii, to nie można udawać, że nic się nie dzieje - mówił w "Sygnałach dnia" Marcin Kierwiński, poseł Platformy Obywatelskiej i członek sejmowej Komisja Obrony Narodowej.
Audio
  • Marcin Kierwiński o stanie polskiej armii (Jedynka/Sygnały dnia)

Marcin Kierwiński tłumaczył w radiowej Jedynce, dlaczego partie opozycyjne nie wzięły udziału w obchodach Święta Wojska Polskiego. - Oczywiście powinny być sprawy, które są ponad podziałami politycznymi. Tymi sprawami powinna być polityka zagraniczna, obronność. Tylko od trzech lat nie ma woli rządzących do rozliczenia się z tego, co robią - mówił polityk, dodając, że za czasów rządów PO polskie wojsko "nie było demolowane w taki sposób".

Zdaniem Kierwińskiego jednym z przykładów "demolowania" armii są dymisje generałów, których dokonywano, kiedy szefem MON był Antoni Macierewicz. - Dymisjonowano polskich dowódców, ludzi doświadczonych, wykształconych na amerykańskich uczelniach tylko dlatego, że nie podobali się poprzedniemu ministrowi obrony narodowej - mówił poseł. Członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej stwierdził też, że "PiS zachowuje się tak, jakby w 2015 roku rozpoczęło się państwo polskie", ponieważ w dziedzinie obronności nie korzysta z dorobku poprzednich rządów.

Jednak, czy w taki dzień, jak święto Wojska Polskiego, przedstawiciele partii opozycyjnych powinni stanąć przed żołnierzami, pochylić głowę, podziękować im za służbę? Dopytywała prowadząca audycję Katarzyna Gójska.

- Te uroczystości raczej zbudowane były nie na takiej zasadzie, że politycy chylili czoło przed służbą żołnierzy, a raczej żołnierze defilowali przed rządem. Z całą pewnością nie był to pokaz sprawności, bo gdyby to był pokaz sprawności minister Mariusz Błaszczak (...) powiedziałby, kiedy wreszcie będą te śmigłowce i okręty podwodne. Kiedy rozpocznie się inwestowanie w polską armię - odpowiedział polityk.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Goście: Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska)

Data emisji: 20.08.2018

Godzina emisji: 8.15

pkur/kh

Zapis rozmowy

Czytaj także

Wiceminister MON Wojciech Skurkiewicz: chcemy przywrócić właściwą rolę i miejsce Sztabu Generalnego

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 12:48
- Kierownictwo resortu obrony chce przywrócić właściwą rolę i miejsce Sztabu Generalnego - zapowiedział na konferencji poświęconej 100-leciu Sztabu Generalnego wiceminister obrony, Wojciech Skurkiewicz. Na Zamku Królewskim zorganizowano sympozjum naukowe poświęcone historii i przyszłości Sztabu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kluczowa zmiana w planowaniu modernizacji wojska. Nowe założenia będą wytyczane co 15 lat

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2018 21:41
- Kierunki modernizacji technicznej sił zbrojnych będą wytyczane na 15 lat i aktualizowane co cztery lata – zakłada projekt ustawy opublikowany w piątek przez Rządowe Centrum Legislacji. Rząd uzasadnia projektowaną zmianę dostosowaniem do systemu planowania w NATO i koniecznością długookresowych inwestycji związanych z programami zakupów dla wojska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szef MON jest zdeterminowany, żeby szybko podjąć decyzję o wyborze dostawcy okrętów podwodnych"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 08:06
Nowoczesne technologicznie fregaty rakietowe oraz okręty podwodne - to najbliższe plany zakupowe dla polskiej armii. Co MON zamierza jeszcze kupić i jaki jest stan naszej obronności, mówił w "Sygnałach dnia" Michał Jach, poseł PiS, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: Polska wypełnia zobowiązanie 2 proc. PKB na rzecz obronności

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 09:05
- Staramy się o to, żeby zapewnić bezpieczeństwo Polsce i Polakom. Zwiększamy liczebnie Wojsko Polskie. Stąd mój cel, by powołać nową dywizję wojsk operacyjnych zlokalizowaną na wschód od Wisły. Chcemy, by Wojsko Polskie dysponowało nowoczesnym sprzętem - mówił w "Sygnałach dnia" Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. 
rozwiń zwiń