Jarosław Gowin: sędziowie nie mogą być sędziami we własnych sprawach

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2018 09:50
- Jeszcze jako minister sprawiedliwości uważałem, że potrzebna jest jakaś forma zwiększenia nadzoru etyczno-dyscyplinarnego nad środowiskiem sędziowskim - powiedział gość "Sygnałów dnia", wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Audio
  • Jarosław Gowin o przyspieszeniu prac KRS nad wyborem sędziów (Jedynka/Sygnały dnia)

Krajowa Rada Sądownictwa przesłuchała kandydatów na stanowiska w izbach dyscyplinarnej i karnej Sądu Najwyższego. Początkowo informowano, że posiedzenie odbędzie się we wrześniu, jednak zdecydowano, że zostanie zwołane wcześniej.

Pytany o to, czy zna powody przyspieszenia prac Rady, Jarosław Gowin odpowiedział, że "jest to decyzja autonomiczna KRS". - Ja, jako obywatel, mogę powiedzieć, że cieszę się z tego przyspieszenia, bo - tak jak mówi minister Ziobro - zmiany w wymiarze sprawiedliwości nie powinny były czekać. Jeśli są wakaty w tych istniejących izbach, to trzeba je jak najszybciej uzupełnić i trzeba powołać tę nową izbę, dyscyplinarną – podkreślił polityk.

Minister dodał, że jeszcze gdy pełnił funkcję ministra sprawiedliwości uważał, że "potrzebna jest jakaś forma zwiększenia nadzoru etyczno-dyscyplinarnego nad środowiskiem sędziowskim". - Nie może być tak, że sędziowie są w swoich sprawach nomen omen sędziami – powiedział Jarosław Gowin.

- Nasuwa się pytanie, "kto tutaj ma naprawdę ciągoty autorytarne?". Czy my, przedstawiciele obozu rządzącego, czy przedstawiciele szeroko rozumianego obozu naszych oponentów, a większość korporacji prawniczych sytuuje się po tej stronie i bardzo mocno w niektórych przypadkach sami sędziowie angażują się w bieżąca politykę – dodał minister.

Więcej, również o podwyżkach dla pracowników naukowych, w dalszej części audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Piotr Gociek 

Gość: Jarosław Gowin (wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego)

Data emisji: 23.08.2018

Godzina emisji: 8.16

tjak/kh

Zapis rozmowy

Czytaj także

Ryszard Terlecki o przesłuchaniach kandydatów do SN: padają pytania ze sfery półprywatnej

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 12:19
Krajowa Rada Sądownictwa kontynuuje przesłuchania kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Do obsadzenia są 44 wakaty i prawie 200 chętnych. 
rozwiń zwiń