Rząd zignoruje orzeczenie TSUE? Dworczyk: mam nadzieję, że do takiej konfrontacji nie dojdzie

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 07:48
- Ta konfrontacja byłaby szkodliwa nie tylko dla Polski, ale i dla Unii Europejskiej - odniósł się w radiowej Jedynce do wypowiedzi Jarosława Gowina o ewentualnym zignorowaniu przez rząd orzeczenia TSUE szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. 
Audio
  • Szef KPRM zaznaczył, że słowa Jarosława Gowina nie są oficjalnym stanowiskiem rządu (Sygnały dnia/Jedynka)

Wicepremier Jarosław Gowin powiedział w wywiadzie dla "Do Rzeczy": "Jeżeli Trybunał Sprawiedliwości UE dopuści się precedensu i usankcjonuje zawieszenie prawa przez Sąd Najwyższy, to nasz rząd zapewne nie będzie miał innego wyjścia jak doprowadzić do drugiego precedensu, czyli zignorować orzeczenie TSUE jako sprzeczne z Traktatem Lizbońskim".

Michał Dworczyk powiedział w radiowej Jedynce, że to słowa Gowina, a nie oficjalne stanowisko rządu. - Na razie jest to wypowiedź pana premiera Gowina, natomiast mam nadzieję, że do takiej konfrontacji nie dojdzie. To byłby rzeczywiście absolutny precedens. Żaden organ w Polsce, żadna instytucja w Polsce nie ma prawa do zawieszania uchwalonej przez parlament i podpisanej przez prezydenta ustawy. Trybunał Konstytucyjny może co najwyżej stwierdzić niezgodność z prawem uchwalonego prawa, ale również nie może zawiesić obowiązującej ustawy. W związku z tym SN również nie posiada takiego prawa - podkreślił Michał Dworczyk.

– Jak mówię, mam nadzieję, że to takiej konfrontacji nie dojdzie, ponieważ byłaby ona szkodliwa nie tylko dla Polski, ale i dla Unii Europejskiej (…). Trzeba wierzyć, że wszystkie instytucje będą tu zachowywać się racjonalnie - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Katarzyna Gójska 

Gość: Michał Dworczyk (szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów)

Data emisji: 27.08.2018

Godzina emisji: 7.15

dcz/abi

Zapis rozmowy

Czytaj także

Jarosław Gowin: sędziowie nie mogą być sędziami we własnych sprawach

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2018 09:50
- Jeszcze jako minister sprawiedliwości uważałem, że potrzebna jest jakaś forma zwiększenia nadzoru etyczno-dyscyplinarnego nad środowiskiem sędziowskim - powiedział gość "Sygnałów dnia", wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Gowin: rząd może zignorować stanowisko Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 07:59
- Zmiany, które wprowadzamy obecnie w sądownictwie, mają charakter przejściowy - one są pomostem, który ma nas doprowadzić do nowego ładu wymiaru sprawiedliwości ufundowanego na nowej konstytucji - mówi w wywiadzie dla "Do Rzeczy" Jarosław Gowin. Wicepremier twierdzi też, że rząd może zignorować orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń