Zmarł Jan Machulski

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2008 12:28
Zmarł Jan Machulski, polski aktor, reżyser i wieloletni dziekan Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Miał 80 lat.

Machulski zagrał około 70 ról teatralnych oraz 45 filmowych. Wystąpił w takich filmach jak: „Ostatni dzień lata”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Lalka”, „Rzeczpospolita babska”, „Sublokator”, „Psy".

W 1981 roku po raz pierwszy zagrał w filmie swojego syna - reżysera filmowego Juliusza Machulskiego. Był to film „Vabank”, w którym Machulski wcielił się w postać Henryka Kwinto. W kolejnych latach wystąpił w następnych filmach syna, między innymi: „Kingsajz”, „Deja vu”, „Kiler”, „Vinci”.

Jan Machulski jest również znany najmłodszej widowni - wcielił się w postać pana Samochodzika w „Wyspie złoczyńców” i zagrał w filmie „Podróż za jeden uśmiech".

W latach 70-tych i 80-tych zrealizował szereg ambitnych teatralnych projektów reżyserskich. Wyreżyserował między innymi „Antygonę”, „Hamleta” i „Sen nocy letniej”, oraz sztuki własnego autorstwa - „Lęk”, „Niebezpieczne zabawy”.

Jan Machulski został uhonorowany wieloma wyróżnieniami. Przyznano mu Złoty Krzyż Zasługi. W 2002 roku podczas VII Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd, a rok później otrzymał "Specjalną Żabą" - nagrodę operatorów dla polskiego aktora podczas Festiwalu Camerimage 2003.

(IAR)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rok polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2009 06:38
Rok 2008 w końcu należał do polskiego kina. Widać wyraźnie, że coś drgnęło, że powoli, ale widocznie, zmienia się na lepsze. Przez ostatnie lata krytycy narzekali na kiepską jakość rodzimej produkcji filmowej i mieli ku temu dobre powody. Kolejne festiwale w Gdyni okazywały się rozczarowaniem. Mimo nadziei na odnowienie estetyki i tematyki polskiego kina związanych czy to kinem niezależnym, czy wejściem na ekrany filmów młodych twórców, kolejne produkcje zawodziły oczekiwania. Pojawiały się oczy
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie kino w Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 08:22
Pokazem obrazu "Bez znieczulenia" Andrzeja Wajdy rozpoczęła się we wtorek w Centralnym Domu Dziennikarzy w Moskwie retrospektywa polskiego filmu zatytułowana "Kino moralnego niepokoju". W ciągu 9 dni miłośnicy polskiego filmu zobaczą 10 filmów z lat 1975-81.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarła Stefania Grodzieńska

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2010 11:17
W wieku 95 lat zmarła Stefania Grodzieńska - poetka, pisarka, autorka tekstów satyrycznych dla teatrów, kabaretów, prasy, radia i telewizji, a także tancerka, aktorka estradowa i konferansjerka.
rozwiń zwiń