X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Karol Nawrocki: musimy II wojnę światową opisywać i pokazywać taką, jaką była

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 09:15
- Polski naród został podczas okupacji niemieckiej, a także w czasie okupacji sowieckiej, doświadczony w sposób niewyobrażalny - mówi w "Sygnałach dnia" dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki. 
Audio
  • Karol Nawrocki: musimy II wojnę światową opisywać i pokazywać taką, jaką była (Sygnały dnia/Jedynka)
Karol Nawrocki
Karol NawrockiFoto: PAP/Roman Jocher

79 lat temu, 1 września 1939 roku, hitlerowskie Niemcy zaatakowały Polskę. Pierwsze bomby spadły o świcie na Tczew i Wieluń, a kilka minut później - o 4.45 - pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał Westerplatte. Napaść Niemiec na nasz kraj rozpoczęła drugą wojnę światową.

Gość Jedynki powiedział, że Polska ma za zadanie mówić o swoim doświadczeniu z czasów wojny, gdyż wciąż wiele jej aspektów pozostaje nieznanych dla świata. 

- Mamy tę szczęśliwą, a może nieszczęśliwą, sytuację w polskiej historii, że jeżeli chodzi o II wojnę światową musimy po prostu opisywać i pokazywać ją taką, jaką była. Z momentami doświadczeń przerażających i tragicznych oraz z momentami chwały polskiego oręża, polskich postaw, polskich bohaterów. Ale też ze słabościami polskiego narodu i społeczeństwa, bo jak każdy naród takie momenty w historii też mieliśmy - podkreśla Karol Nawrocki. - Należy w XXI wieku poprzez ekspozycje muzealne czy publicystykę, a także projekty edukacyjne, mówić o historii w sposób zrozumiały dla całego świata, bo to jest lekcja, którą jeszcze musimy odrobić. Świat nie słyszał wielu wspaniałych historii związanych z polskim doświadczeniem w czasie II wojny światowej - dodaje dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Henryk Szrubarz

Gość: Karol Nawrocki (dyrektor Muzeum II Wojny Światowej)

Data emisji: 01.09.2018

Godzina emisji: 8.15

kh

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dr Mateusz Szpytma: około tysiąca Polaków zginęło za pomoc Żydom, mimo tego inni taką pomoc dalej świadczyli

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 09:28
- Polska od 1 września aż do końca wojny zawsze była po stronie tych, którzy walczyli z Niemcami - powiedział w "Sygnałach dnia" dr Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. 24 marca obchodzony jest Narodowy dzień pamięci Polaków ratujących Żydów.
rozwiń zwiń