Minister środowiska: nawet 90 procent dotacji na wymianę pieca i ocieplenie domu. Program "Czyste powietrze"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 09:13
Resort zakłada, że w wyniku programu dotacji „Czyste powietrze” 80 procent domów jednorodzinnych ma być zmodernizowanych. To ma zredukować o 60 procent zanieczyszczenia w powietrzu – o tym mówił w Jedynce minister Henryk Kowalczyk. Szczegółowe informacje będą podane do publicznej wiadomości w przyszłym tygodniu. 
Audio
  • Minister środowiska Henryk Kowalczyk (Sygnały dnia/Jedynka)

W Polsce powietrze w wielu miejscach nie jest czyste, a przyczyniają się do tego m.in. domy jednorodzinne, piece opalane węglem, a raczej ”byle czym” – mówił w Jedynce minister środowiska Henryk Kowalczyk.  Dodał, że to zmora mniejszych miast, osiedli wiejskich. Stąd nowy program resortu środowiska skierowano właśnie do domów jednorodzinnych.

Minister podkreślił, że program ”Czyste powietrze” umożliwia nie tylko wymianę pieca, ale też termomodernizację domu – ocieplenie ścian, sufitów, wymianę okien, drzwi. Chodzi o to, by właściciel domu mógł mniej płacić za utrzymanie, by dom był ciepły i tani w utrzymaniu.

Gość Jedynki zaznaczył, że w przyszłym tygodniu program ”Czyste powietrze” będzie szczegółowo opisany na stronach Wojewódzkich Funduszów Ochrony Środowiska. Wszystkie szczegóły będą w zakładce ”Czyste powietrze”.

Jak skorzystać z programu?

Co zrobić, by móc skorzystać z dotacji? Jak tłumaczył szef resortu, należy zapoznać się z programem, zobaczyć, czy dany dom kwalifikuje się do programu. - Jeśli ma nieocieplane ściany i przede wszystkim jeśli ma piec węglowy – to się kwalifikuje – mówił minister. Następnie trzeba przeprowadzić pomiary domu i wypełnić wniosek– wyjaśniał Henryk Kowalczyk.

Wniosek następnie przesyła się do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Potem weryfikować go będą przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – przyjadą, żeby zobaczyć, czy dom rzeczywiście jest nieocieplony i czy piec jest tego typu, że podlega wymianie.

Dotacje do 90 procent

Po stwierdzeniu, że dane są zgodne z rzeczywistością podpisuje się umowy o dofinansowanie. Wysokość dofinansowania jest określona procentowo i uzależniona jest od dochodów rodziny - wyniesie ona od 90 proc. Dla osób, które mają dochód poniżej 600 zł na osobę, 80 procent dla tych, którzy mają poniżej 800 zł na osobę – aż do 30 proc. 30 procent dla osób jest powyżej 1600 zł na osobę w gospodarstwie domowym – mówił minister Henryk Kowalczyk. W przyszłym roku część 30-procentowa ma być zastąpiona w części ulgą podatkową – uzupełnił.

Koszty kwalifikowane – czyli wartość inwestycji, którą można wykonać, określona została na maksymalnie 53 tysiące złotych – podkreślił minister

Minister dodał, że jeśli ktoś chce zrobić duże inwestycje lub bardzo kosztowną elewację, to musi wziąć pod uwagę, że są ceny jednostkowe, ograniczające wartość (jaka będzie podlegała dotacji, red.). To na przykład 150 zł za metr elewacji – ocieplenia ściany. Jeśli ktoś zapłaci drożej, to 150 zł będzie kosztem kwalifikowanym – tłumaczył.

Są zatem górne granice, jeśli chodzi o koszty jednostkowe i łączna górna granica – 53 tysiące złotych – podsumował gość Sygnałów dnia

Pieniądze na modernizację będzie trzeba wyłożyć – następnie przedstawić rachunki, pracownik Funduszu przyjedzie sprawdzić, czy wykonano pracę i wtedy płacony będzie zwrot. Można też zadeklarować we wniosku, że chce się pożyczkę. Jak wyjaśniał minister, dostaje ją na całe koszty kwalifikowane, jest wpłacana ona na konto wykonawców. Następnie zostanie ona odliczona. Pozostałe procenty trzeba spłacać przez maksimum 15 lat.

Resort szacuje, że to może być program dla blisko 4 milionów domów jednorodzinnych. Jest ich około 6 milionów.

Więcej w audycji.

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: minister środowiska Henryk Kowalczyk

Data emisji: 14.09.2018

Godzina emisji: 8.16

agkm/kh

Zapis rozmowy

Czytaj także

Rafał Bochenek: takiego programu w Polsce jeszcze nie było

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 11:53
- Chcąc aby powietrze było czystsze w całym kraju jesteśmy na etapie wdrażania przełomowego programu rządowego "Czyste powietrze", który jest adresowany do każdego Polaka indywidualnie - powiedział w Polskim Radiu 24 Rafał Bochenek, pełnomocnik ds. organizacji
rozwiń zwiń