Choroby serca to pierwsza przyczyna zgonów w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 08:09
- Prawie połowa Polaków umiera z powodów chorób sercowo-naczyniowych o podłożu miażdżycowym - mówił prof. Piotr Podolec. Dyrektor Instytutu Kardiologii i Uniwersytetu Jagiellońskiego tłumaczył też w "Sygnałach dnia", czym jest niewydolność serca.
Audio
  • Czym jest niewydolność serca (Sygnały dnia/Jedynka)
Zawał, jak się przed nim uchronić
Zawał, jak się przed nim uchronićFoto: Shutterstock

Gość radiowej Jedynki mówił, że niewydolność serca może prowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych człowieka. - Nasza pompa nie pompuje tylu litrów krwi w ciągu minuty, ile powinna. Niestety z tego powodu te narządy cierpią, bo serce musi dostarczyć tlen do wszystkich komórek - zauważył, dodając, że jeśli serce źle pracuje, to przestaje działać mózg, nerki czy wątroba.

Prof. Piotr Podolec mówił, że skoro aż co drugi z Polaków umiera z powodu chorób sercowo-naczyniowych, to można mówić o epidemii. Tłumaczył też, że wczesne zdiagnozowanie chorób kardiologicznych może nam uratować życie. - W pierwszej fazie nie mamy objawów niewydolności serca, czasami jest to lekka zadyszka, czasami kołatania serca, niepewność, poczucie lęku. To wszystko powinno nam dać do myślenia, że trzeba zgłosić się do lekarza - radził.

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Henryk Szrubarz

Gość: prof. Piotr Podolec (dyrektor Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum)

Data emisji: 15.09.2018

Godzina emisji: 7.16

pkur/ag


Czytaj także

Pigułka na ból. Kiedy lepiej unikać jej zażywania?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2018 14:42
Żyjąc w świecie reklam, zachęcających do sięgania po środki farmaceutyczne, często nie widzimy innego sposobu na skrócenie cierpienia jak zażycie tabletki. Nie zawsze jest to słuszne rozwiązanie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zawał. Jak się przed nim uchronić?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 20:32
Zawał coraz częściej dotyka ludzi młodych miedzy 25. a 35. rokiem życia. Najczęściej to osoby wykształcone i czynne zawodowo, które umierają na skutek masywnego zawału. Jak się przed nim uchronić i dlaczego tak się dzieje? Opowiedział dr Łukasz Kołtowski lekarz, kardiolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rak piersi to epidemia XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 19:37
Jeden na pięciu mężczyzn i jedna na sześć kobiet zmierzy się w swoim życiu z chorobą nowotworową. Tak wynika z najnowszego opublikowanego 12 września raporty Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Najczęstsze są nowotwory płuc, jelita i piersi.
rozwiń zwiń