Program "Czyste powietrze". Anna Król: wspieramy budynki istniejące oraz nowo budowane

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 10:07
- Jest to program ogólnopolski i ujednolicony. Warunki w całej Polsce są dokładnie takie same dla wszystkich beneficjentów - mówi w "Sygnałach dnia" wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Audio
  • Anna Król o programie "Czyste powietrze" (Sygnały dnia/Jedynka)
Audio
  • Anna Król o programie "Czyste powietrze" (Sygnały dnia/Jedynka)

Od dziś (19.09) mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dotacje do termomodernizacji budynku połączonej z wymianą starych pieców. Wnioski w ramach rządowego programy "Czyste Powietrze" przez najbliższe 10 lat będą przyjmowały wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Program, na który rząd przeznaczy 103 miliardy złotych, jest narzędziem do walki ze smogiem. 

- Podstawowym warunkiem, który należy spełnić, jest chęć wymiany starego kotła, czyli tzw. kotła węglowego, w którym często palimy śmieci na nowy piec, który będzie spełniał podwyższone standardy, które są określone w programie priorytetowym - mówi gość Jedynki. 

Program jest realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska. - Wnioski składamy wyłącznie na formularzu, który na stronach internetowych udostępni dziś wojewódzki fundusz. Składamy je do funduszu właściwego dla miejsca położenia budynku - zaznacza Anna Król. 

- Wspieramy budynki istniejące oraz nowo budowane. Założyliśmy, że pomożemy 3 milionom osób posiadających budynki już istniejące i około milionowi osób dopiero budującym budynki - podkreśla rozmówczyni Piotra Goćka. 

Kto decyduje jaka kwota zostanie przyznana beneficjentom programu? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Piotr Gociek

Gość: Anna Król (wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej)

Data emisji: 19.09.2018

Godzina emisji: 7.40

kh

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister środowiska: nawet 90 procent dotacji na wymianę pieca i ocieplenie domu. Program "Czyste powietrze"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 09:13
Resort zakłada, że w wyniku programu dotacji „Czyste powietrze” 80 procent domów jednorodzinnych ma być zmodernizowanych. To ma zredukować o 60 procent zanieczyszczenia w powietrzu – o tym mówił w Jedynce minister Henryk Kowalczyk. Szczegółowe informacje będą podane do publicznej wiadomości w przyszłym tygodniu. 
rozwiń zwiń