Bartosz Cichocki: jesteśmy bliscy zablokowania gazociągu Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 09:55
- Prezydent Donald Trump mówił o ogromnych ilościach amerykańskiego gazu. Żeby było go gdzie rozprowadzić to Stany Zjednoczone nie mogą dopuścić do budowy Nord Stream 2 - mówił w radiowej Jedynce Bartosz Cichocki, wiceszef MSZ.
Audio
  • Wiceszef MSZ: jesteśmy bliscy zablokowania Nord Stream 2 (Sygnały dnia/Jedynka)

Bartosz Cichocki przypomniał, że Donald Trump zadeklarował ważne stanowisko w sprawie gazociągu pod dnie Bałtyku. - Po latach pustych stwierdzeń o gazowym pakcie Ribbentrop-Mołotow i retorycznym sprzeciwianiu się przez poprzednie ekipy rządowe w Polsce, jesteśmy bliscy zablokowania tego projektu - powiedział gość "Sygnałów dnia".

Wiceminister wskazał, że na porozumienie polsko-amerykańskiej należy patrzeć z perspektywy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. - USA tracą w Europie sojusznika, który był w stanie sprzeciwiać się negatywnym tendencjom forsowanym przez Paryż i Berlin. Mamy do czynienia z inną jakością zagrożenia rosyjskiego. Polska dla Stanów Zjednoczonych staje się ważnym sojusznikiem - zauważył Bartosz Cichocki.

Więcej w całym nagraniu audycji.

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Piotr Gociek

Gość: Bartosz Cichocki (wiceminister spraw zagranicznych)

Data emisji: 19.09.2018

Godzina emisji: 8.16

rs/kh

Zapis rozmowy

Czytaj także

Spotkanie Duda - Trump. "Ważna deklaracja o strategicznym partnerstwie"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 21:51
- Rzeczowo i spokojnie – tak spotkanie prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych skomentował w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z Uniwersytetu im. kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Podpisana deklaracja jest dla nas istotna - dodał dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda: budowa gazociągu Nord Stream 2 zagraża stabilności energetycznej Europy

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 22:10
Budowa gazociągu Nord Stream 2 bez wątpienia zagraża stabilności energetycznej Europy i bez wątpienia zagraża polskiemu bezpieczeństwu energetycznemu, bo grozi dominacją rosyjską - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda na konferencji z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Waszyngtonie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykańskie media o propozycji "Fort Trump". Stała baza US Army powstanie w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 10:00
Informując o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu amerykańskie media odnotowują propozycję stworzenia stałej bazy wojsk USA w Polsce i nazwania jej "Fort Trump". Według ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza nadanie takiej nazwy podkreśliłoby rolę jaką obecny prezydent USA odegrałby w jej stworzeniu.
rozwiń zwiń