X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Janusz Cieszyński: obawy dotyczące szczepień oparte są o propagandę strachu

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 09:37
- Badania naukowe potwierdzają, że ten strach dotyczący szczepień jest nieuzasadniony - zapewniał w radiowej Jedynce Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.
Audio
  • Janusz Cieszyński o szczepieniach (Sygnały dnia/Jedynka)
Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia, w studiu radiowej jedynki
Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia, w studiu radiowej jedynkiFoto: Wojciech Kusinski/Polskie Radio

W czwartek posłowie zadecydowali, że projektem ustawy, który przewiduje likwidację obowiązku szczepień ochronnych i proponuje wprowadzanie zasady dobrowolności, ma zająć się m.in. sejmowa Komisja Zdrowia. Mają się odbyć dyskusje w tej kwestii, choć stanowisko Ministerstwa Zdrowia co do oceny propozycji dobrowolności szczepień zawartej w projekcie jest negatywne. W „Sygnałach dnia” potwierdził to Janusz Cieszyński.

- Przede wszystkim dzięki szczepieniom dzisiaj w Polsce i na świecie nie ma pewnych chorób, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były poważnym zagrożeniem dla całego społeczeństwa. Mam więc nadzieję, że w trakcie rozmów sejmowe komisje również wytłumaczą kluczowe kwestie związane ze szczepieniami - mówił wiceminister.

Janusz Cieszyński zaznaczył, że obawy dotyczące szczepień są oparte o propagandę strachu. - I to jest w całej sprawie najważniejsze. Bo największe obawy wyrażają rodzice, którzy najbardziej troszczą się o swoje dzieci. Rozumiem, że taki strach można mieć, natomiast w tym wypadku badania naukowe jednoznacznie potwierdzają, że on jest zupełnie nieuzasadniony - podkreślił.

Wiceminister ma nadzieję, że komisja podzieli pogląd ministra zdrowia w związku z projektem ustawy. - Bo jest to zły projekt, który szkodzi społeczeństwu, zagraża zdrowiu i nie należy go uchwalać - podsumował.

Janusz Cieszyński zwrócił też uwagę, że nakłady na ochronę zdrowia wzrastają. - Dzięki determinacji rządu Prawa i Sprawiedliwości oraz osobistemu zaangażowaniu premiera Matusza Morawieckiego już 20 miliardów złotych więcej trafiło do Narodowego Funduszu Zdrowia. W tym roku i w roku ubiegłym były dwie przełomowe ustawy z punktu widzenia polskiego systemu ochrony zdrowia, które w efekcie doprowadzą do tego, że już w 2024 r. 6 proc. PKB będzie przeznaczone na system ochrony zdrowia. To jest przyszłość, ale warto też popatrzeć na to, co jest teraz w porównaniu z rokiem 2015 r. W przyszłym roku NFZ wyda na zakup świadczeń o 20 miliardów złotych więcej. Są to bardzo konkretne pieniądze, które trafią do pacjentów - podkreślił wiceminister.

Gość Jedynki zwrócił uwagę na to, że wzrost nakładów był możliwy dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego oraz wzrostowi wpływów ze składki zdrowotnej wynikającemu ze wzrostu gospodarczego.

Więcej w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Daniel Wydrych, Krzysztof Grzesiowski 

Gość: Janusz Cieszyński (wiceminister zdrowia)

Data emisji: 6.10.2018

Godzina emisji: 8.16

bb/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie bagatelizuj grypy - choroba może skończyć się śmiercią

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 13:00
Nie da się jej skutecznie leczyć ani sposobami domowymi, ani popularnymi preparatami z apteki, a jej powikłania wymagają hospitalizacji i mogą prowadzić do śmierci. W lutym na grypę chorowały prawie 3 miliony Polaków, 9 tys. osób trafiło do szpitali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaburzenia psychiczne. Niepokojąca skala zjawiska w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 18:50
Z badań wynika, że co 4 Polak doświadczył w swoim życiu zaburzeń psychicznych. Według ekspertów, psychiatryczna opieka medyczna ma w Polsce złą strukturę. Środowisko psychiatrów i osób rodzin chorych psychicznie, od lat apeluje o zwiększenie nakładów finansowych na służbę zdrowia w tym zakresie. Kolejny problem to niska świadomość społeczna o tego typu zaburzeniach i możliwościach skutecznego leczenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekordowa liczba zachorowań na odrę. Czy Polsce grozi epidemia?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 18:36
W połowie tego roku w Europie na odrę zachorowało ponad 41 tys. osób. Jest to najwyższy wynik od ośmiu lat. Czy Polsce grozi epidemia? Na to pytanie starali się odpowiedzieć goście "Pulsu Trójki".
rozwiń zwiń