X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Zdzisław Krasnodębski: paliwa do podziałów starczy na długo

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 09:16
W wielu sprawach Polacy są wyjątkowo zgodni – jeśli chodzi o bezpieczeństwo, stosunek do Rosji, NATO, obecność wojsk USA w Polsce, a także sprawy migracji. Zgoda w sprawach podstawowych nie wyklucza jednak silnych napięć emocjonalnych w polityce – ocenił w Jedynce prof. Zdzisław Krasnodębski.
Audio
  • Prof. Zdzisław Krasnodębski o podziałach na polskiej scenie politycznej (Sygnały dnia/Jedynka)

Gość Jedynki eurodeputowany PiS, socjolog, Zdzisław Krasnodębski postawił tezę, że w Polsce wytworzyły się dwie kultury polityczne – przy czym spór nie dotyczy interesów ekonomiczno-politycznych,  a raczej kwestii kulturowych, tradycji, relacji do historii, do Unii Europejskiej. Zdaniem socjologa podział ten może być trwały.

Z drugiej strony, jak mówił eurodeputowany PiS, silne emocje są często indukowane z góry, przez polityków.

Socjolog przyznał, że sytuacja polityczna w Polsce zmienia się często w nieoczekiwanym wcześniej kierunku. -  Wygasł spór z postkomunistami – może w związku ze schyłkiem tej formacji  - mówił profesor. Dodał, że podział jest za to w ramach tego środowiska, które kiedyś nazywaliśmy obozem sierpniowym.  - Często dotyczy osób o podobnych sympatiach, przeszłości politycznej – dodał. 

Czy podziały w polskim społeczeństwie są głębokie, radykalne na tle innych krajów? Czy to normalne, tak wygląda demokracja – uwidacznia ostre podziały? Prof. Krasnodębski ocenił, że w Polsce te procesy uwidoczniły się może wcześniej niż wokół nas, ale teraz można je zaobserwować w wielu krajach – ten problem jest szeroko dyskutowany od pewnego czasu m.in. w USA. Socjolog dodał, że w Europie były społeczeństwa nastawione konsensualnie, gdzie "wszyscy mieścili się w szeroko rozumianym centrum", tak jak w Niemczech. Teraz to się zmieniło i już wszędzie następuje polaryzacja. Procesy, które może zaczęły się u nas wcześniej, dotyczą dziś i innych państw, pojawiły się i w takich krajach jak Niemcy – mówił gość Jedynki.

Jednocześnie przypomniał, że wcześniej, w latach 70. we Włoszech i Niemczech dochodziło do aktów terroryzmu.

Więcej w audycji.

. .

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość:  prof. Zdzislaw Krasnodębski, eurodeputowany (PiS), socjolog

Data emisji: 19.10.2018

Godzina emisji: 8.15

agkm/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zdzisław Krasnodębski: kiedyś w Warszawie stanie pomnik Jarosława Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 10:48
- Chciałbym, aby Jarosław Kaczyński został premierem - oświadczył europoseł PiS, prof. Zdzisław Krasnodębski. Według niego Kaczyński jest wybitnym politykiem, który jest niedoceniany przez znaczną część społeczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdzisław Krasnodębski: Lech Wałęsa jest wykorzystywany przez elity UE do sporów politycznych

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 10:11
– Jeśli chodzi o stany psychiczne, o których mówi Lech Wałęsa, to nie wiadomo kto tu bardziej potrzebuje opieki medycznej – mówił w "Salonie politycznym Trójki" Zdzisław Krasnodębski, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. Gość Pawła Lisickiego w ten sposób odniósł się do wywiadu, jakiego Wałęsa udzielił niemieckiemu Deutsche Welle.
rozwiń zwiń