100-lecie odzyskania niepodległości. Dyrektor Biblioteki Narodowej apeluje o przekazywanie książek

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2018 10:55
- Przez zabory, a później II wojnę światową, braki Biblioteki Narodowej w zbiorach z XIX i początku XX wieku sięgają nawet 30 procent. Z okazji stulecia odzyskania niepodległości warto byłoby je odrobić - powiedział dyrektor BN dr Tomasz Makowski w "Sygnałach dnia".
Audio
  • Dyrektor Biblioteki Narodowej: zbieramy książki na 100-lecie niepodległości (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Biblioteka Narodowa zaczęła właśnie zbiórkę książek, czasopism i druków ulotnych pochodzących z XIX i pierwszej połowy XX wieku. Chodzi o pozycje do 1945 roku, które bezpowrotnie utracono po tym, jak zbiory BN zostały wywiezione do Petersburga po III rozbiorze Polski. Jeszcze inne, przepadły podczas II wojny światowej. Dyrekcja biblioteki prosi, by wszyscy, którzy posiadają publikacje z XIX i pierwszej połowy XX wieku, przekazali je do placówki.

- Brakuje nam 30 proc. publikacji z tamtego okresu. Chodzi o wszelkiego rodzaju publikacje: nie mamy np. gazet lokalnych, wielu wydań podręczników, czy książek - informuje dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.

By sprawdzić, czy książka, którą posiadamy, jest potrzebna Bibliotece Narodowe, wystarczy skorzystać z wyszukiwarki na oficjalnej stronie instytucji: www.bn.org.pl. - To co wydaje się nam zwykłym papierem, dla BN może okazać się bardzo cenne - stwierdził gość Jedynki.

W archiwach Biblioteki Narodowej jest obecnie ponad 9 milionów woluminów, z czego 2,5 mln jest już zdigitalizowanych.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Krzysztof Grzesiowski

Gość: dr Tomasz Makowski (Biblioteka Narodowa )

Data emisji: 20.10.2018

Godzina emisji: 7:40

pz