X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jacek Sasin: Hanna Zdanowska nie może być traktowana inaczej, bardziej ulgowo

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 08:22
- Nie może być tak, że Hanna Zdanowska ma być traktowana inaczej, bardziej ulgowo, że mają jej pewne przepisy nie obowiązywać, choć mają one obowiązywać innych obywateli - powiedział na antenie radiowej Jedynki szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.
Audio
  • Jacek Sasin: fundamentem państwa prawa jest równość obywateli (Jedynka/Sygnały dnia)

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej, ubiegająca się o reelekcję Hanna Zdanowska wygrała w pierwszej turze wybory na prezydenta Łodzi, zdobywając ponad 70 proc. głosów. Nie wiadomo jednak czy będzie mogła kierować miastem. Pod koniec września Sąd Okręgowy w Łodzi uznał ją za winną poświadczenia w 2008 r. nieprawdy w dokumentach w celu uzyskania kredytu przez jej partnera i prawomocnie skazał.

Zgodnie z kodeksem wyborczym, Hanna Zdanowska mogła startować w wyborach, ale ustawa o pracownikach samorządowych zakazuje obejmowania urzędu osobom prawomocnie skazanym. Są jednak opinie prawne, które mówią, że taka osoba może pełnić tę funkcję w razie uzyskania wyboru. Autor jednej z nich powołuje się na zasadę, według której norma szczególna (w tym przypadku zapis z Kodeksu wyborczego) uchyla normę generalną (w tym przypadku zapis ustawy o pracownikach samorządowych).

Pytany o sprawę Jacek Sasin powiedział w "Sygnałach dniach", że fundamentem państwa prawa jest równość obywateli względem tego prawa, niezależnie od pozycji, jaką zajmują". - To, czy ktoś jest działaczem wysokiego szczebla Platformy Obywatelskiej, jak w przypadku pani Zdanowskiej, czy jest przeciętnym Kowalskim, prawo jest takie samo. Nie może być tak, że Hanna Zdanowska ma być traktowana inaczej, bardziej ulgowo, że mają jej pewne przepisy nie obowiązywać, choć mają obowiązywać innych obywateli. To byłoby zaprzeczenie idei państwa prawa czy państwa demokratycznego - powiedział.

- Ci, którzy tak wiele krzyczą o konieczności stosowania się do prawa, w przypadku pani Zdanowskiej już nie widzą problemu, że osoba prawomocnie skazana nie może pełnić funkcji prezydenta miasta podczas gdy inni samorządowcy w takim przypadku byliby pozbawieni mandatu – dodał Jacek Sasin.

Więcej na ten temat, m.in. o zmianach w prawie podatkowym oraz o wynikach wyborów samorządowych w dalszej części audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Piotr Gociek

Gość: Jacek Sasin (szef Komitetu Stałego Rady Ministrów)

Data emisji: 24.10.2018

Godzina emisji: 7:16

tjak/kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Sasin o Hannie Zdanowskiej: osoba prawomocnie skazana nie może być prezydentem miasta

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 09:43
- Orzecznictwo NSA w sprawach takich jak ta Hanny Zdanowskiej jest jasne - osoba prawomocnie skazana nie może pełnić funkcji prezydenta miasta. Pytanie, czy jesteśmy państwem, w którym wszyscy są równi wobec prawa - powiedział we wtorek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.
rozwiń zwiń