X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ks. Waldemar Chrostowski o chrześcijańskim kulcie zmarłych. "Zaczęło się od męczenników"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 07:54
- Pamięć o męczennikach, o ich śmierci, o heroiźmie ich wiary i świadectwa, które dawali Chrystusowi, była bardzo żywa i bardzo potrzebna tym, którzy żyli. Była spoiwem wspólnoty chrześcijańskiej - mówił na antenie Jedynki ks. prof. Waldemar Chrostowski.
Audio
  • Ks. Waldemar Chrostowski o kulcie zmarłych w chrześcijaństwie (Sygnały dnia/Jedynka)
Kościół St tienne du Mont w Paryżu. Scena ukamienowania pierwszego męczennika, świętego Szczepana
Kościół St Étienne du Mont w Paryżu. Scena ukamienowania pierwszego męczennika, świętego SzczepanaFoto: Zvonimir Atletic/ Shutterstock

Ks. Waldemar Chrostowski opowiedział o tym, jak dawniej wspominano zmarłych świętych. Jak mówił, "zaczęło się od męczenników". - Bardzo wcześnie pojawiło się powiedzenie, które w języku polskim brzmi "krew męczenników nasieniem chrześcijan", zatem upamiętniano to męczeństwo poprzez pielgrzymowanie do ich grobów - mówił teolog.

Wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego mówił też, że z czasem obok pamięci o męczennikach, pojawił się także "kult wyznawców, czyli wzgląd na tych, którzy nie ponieśli śmierci męczeńskiej, ale przez całe życie dawali wierne świadectwo Chrystusowi". - Kościół ustanowił więc uroczystość Wszystkich Świętych, aby uczcić nie tylko tych, których osobno wspomina się w kalendarzu liturgicznym jako błogosławionych czy kanonizowanych, czyli świętych, ale wszystkich, którzy osiągnęli chwałę nieba - powiedział ks. Waldemar Chrostowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: ks. Waldemar Chrostowski

Data emisji: 1.11.2018

Godzina emisji: 7.15

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak