X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kinga Hałacińska: legioniści potrzebowali pieśni, która by ich zagrzewała do walki

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 08:44
- Śmiertelność wśród legionistów była ogromna. Oni szli z pieśnią na ustach umierać za Polskę, której jeszcze nie było na mapie - mówiła na antenie radiowej Jedynki Kinga Hałacińska, dziennikarka. 
Audio
  • Kinga Hałacińska o swoim dziadku - autorze słów pieśni "My, Pierwsza Brygada" (Jedynka/Sygnały dnia)

Gość audycji jest wnuczką Andrzeja Hałacińskiego, który był nie tylko żołnierzem i dyplomatą, ale także autorem słów pieśni "My, Pierwsza Brygada".

- Mój dziadek napisał "Pierwszą Brygadę" na zamówienie kolegów z 5. Pułku Piechoty Legionów Polskich. Potrzebowali pieśni, która by ich zagrzewała do walki. Żołnierz, zwłaszcza piechur podczas I wojny światowej bardzo rzadko szedł do boju po raz trzeci. Śmiertelność wśród legionistów była ogromna. Oni szli z pieśnią na ustach umierać za Polskę, której jeszcze nie było na mapie - powiedziała Hałacińska. 

Dziadek dziennikarki zginął w Katyniu, babcia i ojciec zostali przez Rosjan wywiezieni z kraju. Tylko jej ojciec zdołał powrócić. Kinga Hałacińska przyznała również, że "cena napisania tej pieśni była ogromna". - Kiedy zabijano oficerów w Katyniu, mordowano ich rodziny. Plan był taki, żeby nie została pamięć po tych rodzinach. Komuniści wiedzieli, że bez elit nie istnieje nasz kraj - stwierdziła.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Kinga Hałacińska (dziennikarka)

Data emisji: 12.11.2018

Godzina emisji: 8.15

dn/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak