Ekspertka: możemy sobie pomóc w tym, by wyleczyć się z alergii

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 09:14
 -To, czy chorujemy na alergię, w jakimś stopniu zależy także od nas. Możemy zachorować szybciej lub powstrzymać rozwój choroby – powiedziała w audycji "Sygnały dnia" dr n. med. Danuta Myłek, specjalista w zakresie alergologii i dermatologii.
Audio
  • Dr n. med. Danuta Myłek o alergii (Jedynka/Sygnały dnia)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: cenczi/Pixabay

Choć mogło by się wydawać, że wraz z końcem jesieni i początkiem zimy problemy alergików się kończą, to chorzy wiedzą jednak, że to nieprawda. Także i w zimę, w trakcie tzw. sezonu grzewczego, uczuleni mogą narzekać na dolegliwości związane chociażby z występującymi w domu roztoczami.

- Choć późną jesienią nic nie pyli, to dopóki nie ma mrozów, dalej w naszym otoczeniu są grzyby. Jesień to też sezon na roztocza. Nos się zatyka, czy pojawia się kaszel. To alergia wziewna. Zdarza się, że już w styczniu w alergologii zaczyna się wiosna, kiedy kwitnie leszczyna. Pyłki dostają się  przez drogi oddechowe, bo to najbliższy kontakt ze światem zewnętrznym. Mówimy: przeziębiłem się – ale to nie to. Albo mamy napad duszności. Ciągle myślimy, że alergia dotyczy kogo innego, lecz nie nas – stwierdza dr Danuta Myłek.

Specjalistka dodała też, że w przypadku leczenia choroby nasza genetyka może „ponosić tylko 20 proc. winy”. – Reszta to nasze życie. Z alergią jest jak z miłością – przyjdzie kiedy chce i odejdzie jak chce. Oczywiście możemy w tym pomóc – zapewnia dr n. med.

Zła informacja dla alergików jest taka: na uczulenia nie ma jednej skutecznej metody.  - Pierwszym remedium na alergię jest wiedza. Np. nie wiemy że jednym z największych uczulaczy jest pokarm.  Od lekarza zależy 10-20 procent. Pacjent musi być partnerem – powinniśmy o dużo o sobie wiedzieć - dodaje dr Myłek.


Więcej w całym nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Krzysztof Grzesiowski

Gość: dr n. med. Danuta Myłek (specjalista w zakresie alergologii i dermatologii)

Data emisji: 17.11.2018

Godzina emisji: 7:15

pz/kh


Zobacz więcej na temat: POLSKA alergia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tabletki antyalergiczne wycofane z użytku. W "rumuńskich" i bułgarskich" opakowaniach

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 18:04
Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał w poniedziałek lek na alergię o nazwie Aerius. Tabletki skierowane na polski rynek były w opakowaniach opisanych po rumuńsku i bułgarsku.
rozwiń zwiń