Mariusz Błaszczak: "Fort Trump" powstanie, to nie ulega żadnej wątpliwości

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 07:57
- To inicjatywa polsko-amerykańska. "Fort Trump" powstanie, to nie ulega żadnej wątpliwości, więc nie rozmawiamy o tym "czy", tylko "jak" - mówił w "Sygnałach dnia" Jedynki Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. 
Audio
  • Mariusz Błaszczak stwierdził, że "Fort Trump" na pewno powstanie (Jedynka/Sygnały dnia)
Mariusz Błaszczak
Mariusz BłaszczakFoto: W.Kusiński/PR

Minister obrony Mariusz Błaszczak spotka się dziś z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Głównym tematem rozmowy ma być sprawa utworzenia stałej amerykańskiej bazy w Polsce. Szef MON przebywał wcześniej w Stanach Zjednoczonych, gdzie zajmował się tym samym tematem.

W radiowej Jedynce stwierdził, że to, że stałe bazy powstaną "nie ulega żadnej wątpliwości". - "Fort Trump" jest inicjatywą polsko-amerykańską, "Fort Trump" powstanie, to nie ulega żadnej wątpliwości, więc nie rozmawiamy o tym "czy", tylko "jak". Nie rozmawiamy o tym, czy będzie wzmocnienie sił amerykańskich w Polsce, tylko jak będzie ono przebiegać, jakie będą oddziały - mówił minister obrony narodowej.

W Pentagonie powstaje raport nt. oceny inicjatywy ustanowienia stałych baz USA w Polsce. Kongres zobowiązał Departament Obrony do przedstawienia raportu do marca przyszłego roku. Na podstawie raportu Kongres zdecyduje, czy stałe bazy staną się rzeczywistością. Prowadzący spytał, czy zapowiedzi ministra na tym etapie nie są nazbyt optymistyczne. -  Moja ocena wynika z rozmów, jakie odbyłem, z ogólnej atmosfery. Wynika też z tego, co możemy usłyszeć, czy to ze strony kongresmanów, czy to ze strony Szefa Połączonych Sztabów, generała Josepha Dunforda czy też samego Jamesa Mattisa, z którym przecież rozmawiałem po raz kolejny - odpowiedział Mariusz Błaszczak.     

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Mariusz Błaszczak (minister obrony narodowej)

Data emisji: 20.11.2018

Godzina emisji: 7.15

dcz/kh

Czytaj także

Mariusz Błaszczak w kwaterze NATO. Rozmowy o bazach USA

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 07:01
Minister obrony Mariusz Błaszczak ma we wtorek spotkać się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Głównym tematem rozmowy ma być sprawa utworzenia stałej amerykańskiej bazy w Polsce. 
rozwiń zwiń