X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Roman Polański: sprawa Dreyfusa aktualna jest i dziś

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2018 12:17
Roman Polański wraca do pracy nad filmem o słynnej sprawie Dreyfusa. To historia oficera francuskiego, który z pochodzenia był Żydem. W 1894 roku został skazany przez sąd wojskowy za szpiegostwo, jak się okazało niesłusznie, lecz sąd długo nie chciał tego wyroku zmienić.
Audio
  • Roman Polański o pracy nad filmem "Oskarżam" (Sygnały dnia/Jedynka)
Roman Polański
Roman PolańskiFoto: Boyer-Genin-Marechal/ABACA/PAP

Roman Polański mówił w radiowej Jedynce, dlaczego podjął ten temat. – Jest taka masa zdarzeń w czasie tych 10 czy 12 lat trwania afery. Najbardziej interesującym faktem jest to, że Dreyfus nie wpadł w żadną pułapkę. To była po prostu pomyłka, ale armia nie chciała się do tego przyznać – mówił gość.

Jak zauważył reżyser, sprawa pomyłki sprzed ponad stu lat może być aktualna również dziś. – Ja w swoim życiu zdołałem zauważyć, że instytucje: rozmaite urzędy, czasopisma, nie przyznają się do pomyłki. Robią wszystko, co mogą, aby zamazać dowody. Tak samo było z Dreyfusem. Ale na ogół prawda wypływa jak oliwa – dodał.

Sprawa Dreyfusa obecna jest w kulturze od kilku lat. Robert Harris opisał ją w książce, która w Polsce ukazała się pod tytułem "Oficer i szpieg". Zdjęcia do filmu Romana Polańskiego ruszają już w najbliższych dniach. W głównych rolach: Jean Dujardin, Louis Garrel, Emmanuelle Seigner i Melvil Poupaud. Film ukaże się pod tytułem "J'accuse", czyli "Oskarżam".

Więcej w nagraniu. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Piotr GociekDaniel Wydrych

Razmawia: Joanna Sławińska

Gość: Roman Polański

Data emisji: 22.11.2018

Godzina emisji: 8.40

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Olgierd Łukaszewicz: Janusz Kondratiuk dał mi olbrzymi kredyt zaufania

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 17:16
- Dotknięcie przestrzeni domu, w którym w czasie choroby mieszkał Andrzej, motywowało mnie, żeby jednak uwierzyć, że mogę tę rolę zagrać – powiedział Olgierd Łukaszewicz, który w filmie "Jak pies z kotem" wcielił się z rolę Andrzeja Kondratiuka.
rozwiń zwiń