X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jacek Sasin: oczekujemy, że KE wycofa skargę na Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 08:06
- Należy założyć, że po decyzji Sejmu nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wejdzie w życie. Jeśli tak się stanie, spór między Polską a Komisją Europejską, Trybunałem Sprawiedliwości UE powinien wygasnąć, bo zniknie przedmiot sporu – mówił w Jedynce szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. 
Audio
  • Jacek Sasin (PiS) o noweli ws. Sądu Najwyższego, KNF i rekompensatach ze podwyżkę cen energii (Sygnały dnia/Jedynka)

W piątek ustawą o Sądzie Najwyższym zajmie się Senat, następnie trafi ona na biurko prezydenta. - Logiczną konsekwencją zmian, które przyjął parlament i które dzisiaj będą procedowane i głosowane w Senacie, byłoby wycofanie skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE, bo właściwie zniknął przedmiot sporu  – mówił w Jedynce Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, pytany, czego oczekuje w związku z przyjęciem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. 

Jak mówiła wcześniej rzeczniczka KE, Komisja Europejska obecnie jest usatysfakcjonowana wprowadzonymi zmianami o Sądzie Najwyższym.

Sprawa dotyczyła wieku przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN - wiek 70 lat został skrócony do 65. - Ustawa, którą przyjęto, postanowiła, że regulacje ws. przejścia w stanu spoczynku nie będą dotyczyły tych, którzy są sędziami, albo tych, którzy zostają powołani do Sądu Najwyższego po wejściu w życie nowego prawa. A zatem ci, którzy dotychczas orzekali wracają,  mają prawo orzekać do 70 roku życia, nowo powoływani  - do 65 roku życia – wyjaśniał Jacek Sasin.

Trwa reforma sądownictwa

Polityk PiS podkreślał, że nowela nie oznacza rezygnacji z reformy SN. - Inne elementy, jak powołanie Izby Dyscyplinarnej w SN, co jest zmianą strukturalną, ważniejszą niż kwestia przechodzenia na emeryturę, pozostają – zaznaczył.

Co będzie dalej? Jak mówił gość Jedynki, reforma sądownictwa będzie kontynuowana. Nie jest tak, że od jednej ustawy zmieni się jakość sądownictwa – mówił. Na razie nie ma decyzji o kolejnych krokach. Przypomniał jednak, że nastąpiła już reforma Krajowej Rady Sądownictwa, która, jak mówił, daje możliwość wyboru sędziów, reformowano sądy powszechne.

Gość Jedynki potwierdził, że jest potrzeba i zmian personalnych – ale, jak podkreślił, ”krytyczne uwagi nie mogą się odnosić do całości środowiska sędziowskiego, raczej można było mówić o pojedynczych sędziach, którzy sprzeniewierzyli się swojej misji”. Wcześniej nie było skutecznych mechanizmów eliminowania takich osób ze środowiska sędziowskiego – mówił Jacek Sasin.

Niepokoje wokół KNF

Gość Jedynki uważa, że nie jest potrzebna komisja śledcza w sprawie Komisji Nadzoru Finansowego, jego zdaniem sprawdzają w jej wyjaśnianiu instytucje państwowe do tego powołane. Dodał, że nazywanie tej sprawy aferą jest przedwczesne. - Mamy utrwaloną jedną rozmowę – jest ona niewłaściwa – szef KNF nie powinien jej przeprowadzić – poniósł za to konsekwencje i nie jest już szefem KNF - mówił. Dodał, że sprawą zajmuje się prokuratura.

Mowa była również o rekompensatach za rosnące ceny energii.

Więcej w nagraniu rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Henryk Szrubarz

Gość: Jacek Sasin (szef Komitetu Stałego Rady Ministrów)

Data emisji: 23.11.2018

Godzina emisji: 7.15

agkm/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Reforma sądownictwa. Sejm znowelizował przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 17:51
Sejm znowelizował ustawę o Sądzie Najwyższym. Za ustawą głosowało 215 posłów, 161 było przeciw, 24 wstrzymało się od głosu. Nowelizacja umożliwia dalsze pełnienie funkcji sędziego Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego przez osoby, które ukończyły 65. rok życia
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Bieńkowska o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym: to pozytywny krok

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2018 13:16
Komisja Europejska ocenia nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym jako pozytywny krok. Powiedziała o tym unijna komisarz do spraw rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska pytana o zmiany przyjęte przez Sejm. 
rozwiń zwiń