Zbigniew Kuźmiuk: taśmy pokazują nieetyczne zachowania Romana Giertycha

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 08:15
- Sprawa taśm stawia w niekorzystnym świetle wszystkich przedstawicieli Platformy Obywatelskiej, którzy uczynili Roman Giertycha swoim adwokatem - powiedział w "Sygnałach Dnia" eurodeputowanym PiS Zbigniew Kuźmiuk.
Audio
  • Zbigniew Kuźmiuk: zachowania Romana Giertycha są nieetyczne (Jedynka/Sygnały dnia)

Portal TVP.info ujawnił zapisy rozmów z 2013 i 2014 roku, nagranych w stołecznej restauracji Amber Room. W jednej z nich Radosław Sikorski, szef MSZ w rządzie Donalda Tuska rozmawia z jednym z najbogatszych Polaków, nieżyjącym już Janem Kulczykiem. Miliarder sugeruje, że Roman Giertych, były wicepremier i szef MEN w rządzie Jarosława Kaczyńskiego ma "rosyjskie powiązania" oraz że Rosjanie posłużyli się nim przy okazji komisji śledczej ds. Orlenu. Na drugiej taśmie, z 2014 roku, milioner Leszek Czarnecki miał opowiadać, że Giertych gwarantuje, że przez 5 lat nie będzie rozstrzygnięcia w sprawach dla niego "trudnych".

Pytany o szczegóły sprawy, Zbigniew Kuźmiuk powiedział, że wypowiedzi obu biznesmenów "rzeczywiście stawiają mecenasa Giertycha w bardzo niekorzystnym świetle. - Pierwsza, ta mocna sugestia powiązań rosyjskich jest rzeczywiście wyjątkowo niekorzystna, a druga, związana z jego zawodem pokazuje zachowania nieetyczne. Jeżeli mecenas Giertych wynajęty w określonych sprawach, gwarantował, czy chciał gwarantować, ze może przewlekać procesy, to nie ulega wątpliwości, że to są zachowania nie mieszczące się w wykonywaniu zawodu adwokata, w końcu zawodu zaufania publicznego – powiedział Kuźmiuk.

Eurodeputowany dodał, ze sprawa ta stawia w niekorzystnym świetle wszystkich przedstawicieli Platformy Obywatelskiej, którzy uczynili na przestrzeni ostatnich lat Roman Giertycha swoim adwokatem. - Jeśli ktoś uprawia swój zawód tak, jak to zostało opisane, to - szczególnie dla premiera Tuska, jego syna i innych, których interesy reprezentuje Roman Giertych - świadectwo nie najlepsze.

Więcej, również na temat afery VAT, w dalszej części programu.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Zbigniew Kuźmiuk (eurodeputowany PiS)

Data emisji: 26.11.2018

Godzina emisji: 7.15

tjak

Czytaj także

Roman Giertych pozywa dziennikarzy TVP. Stacja zapowiada obronę

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2018 20:43
Adwokat Roman Giertych poinformował na Twitterze, że wystąpił z wnioskami o zadośćuczynienie wobec dziennikarzy TVP, którzy jego zdaniem naruszali jego dobre imię. Telewizja w oświadczeniu zapowiedziała ich obronę i działania przeciw Giertychowi.
rozwiń zwiń