Henryk Kowalczyk: Polska jest liderem w ograniczeniu emisji dwutlenku węgla

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 08:51
- Od 1989 roku Polska zredukowała o 30 proc. emisję dwutlenku węgla, więc jesteśmy liderem w jej ograniczaniu - powiedział Henryk Kowalczyk minister środowiska w audycji "Sygnały dnia".
Audio
  • Henryk Kowalczyk o szczycie klimatycznym w Katowicach (Sygnały dnia/Jedynka)

W Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu w Katowicach wezmą udział przedstawiciele niemal 200 państw i delegaci Unii Europejskiej. Szczyt rozpocznie się 2 grudnia i potrwa blisko dwa tygodnie, do 14 grudnia br.

- Decyzje, które zapadną podczas szczytu klimatycznego mogą mieć ogromny wpływ na gospodarkę, przede wszystkim dotyczące zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. W tej chwili energetyka oparta jest na paliwach gazowych, nie tylko węglu. Staramy się redukować emisję, ale nie unikniemy jej całkowicie. W życiu codziennym już widzimy skutki ocieplenia klimatu. Oprócz huraganów, cyklonów także susza jest tego skutkiem - powiedział minister środowiska.

Henryk Kowalczyk przyznał również, że "nieunikniony jest wzrost cen energii." -  Z powodu opłat emisyjnych, produkcja energii będzie rosła. UE nie jest liderem emisji, dlatego tak ważna będzie konferencja w Katowicach, gdyż będą tam przedstawiciele 196 państw. Od 1989 roku Polska zredukowała o 30 proc. emisję dwutlenku węgla, więc jesteśmy liderem w jej ograniczaniu. Ponadto należy tam gdzie się da wprowadzać zieleń do miast i na to są specjalne środki - stwierdził gość audycji.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Henryk Kowalczyk (minister środowiska)

Data emisji: 30.11.2018

Godzina emisji: 8.15

dn/kh

Czytaj także

Minister środowiska: nawet 90 procent dotacji na wymianę pieca i ocieplenie domu. Program "Czyste powietrze"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 09:13
Resort zakłada, że w wyniku programu dotacji „Czyste powietrze” 80 procent domów jednorodzinnych ma być zmodernizowanych. To ma zredukować o 60 procent zanieczyszczenia w powietrzu – o tym mówił w Jedynce minister Henryk Kowalczyk. Szczegółowe informacje będą podane do publicznej wiadomości w przyszłym tygodniu. 
rozwiń zwiń