Barbara Krafftówna skończyła 90 lat. Czego życzy sobie aktorka?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 16:51
Barbara Krafftówna, znakomita aktorka teatralna, filmowa, estradowa właśnie skończyła 90 lat. Wczoraj w Warszawie odbył się benefis aktorki.
Audio
  • Jubileusz Barbary Krafftówny (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Znajomi i przyjaciele składają życzenia Barbarze Krafftównie (Ekspres Jedynki)
Barbara Krafftówna
Barbara KrafftównaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Kto wpłynął na jej drogę artystyczną, kogo spotkała, z kim się minęła, kogo podprowadziła? O tym opowiedziała gościom zebranym w Teatrze Polonia.

Barbara Krafftówna w dorobku artystycznym ma dziesiątki kreacji scenicznych i ekranowych. Widzowie pamiętają ją w roli Honoraty z kultowym serialu "Czterej pancerni i pies". Zdaniem krytyków, jej najwybitniejszą kreacją filmową była postać Felicji w obrazie "Jak być kochaną" w reżyserii Wojciecha Hasa. Krafftówna współpracowała z wieloma cenionymi reżyserami: Andrzejem Wajdą, Leonardem Buczkowskim, Kazimierzem Kutzem oraz Stanisławem Bareją. Grała też wielkie role dramatyczne, jak tytułową w sztuce Witolda Gombrowicza "Iwona, Księżniczka Burgunda", czy Laurę w "Indyku" Sławomira Mrożka. Do historii polskiej estrady przeszły jej występy w "Kabarecie Starszych Panów", a także "Pod Egidą" i "Frascati". Od wielu lat jest związana z Teatrem Polskiego Radia, występowała też w Teatrze Telewizji. Na Festiwalu "Dwa teatry - Sopot 2018" Barbara Krafftówna otrzymała Wielką Nagrodę za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji Polskiej i Teatrze Polskiego Radia. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzili: Daniel Wydrych, Piotr Gociek

Reporterka: Martyna Podolska

Gość: Barbara Krafftówna (aktorka)

Data emisji: 5.12.2018

Godzina emisji: 8.40

abi/ag