Minister środowiska: na poważnie zabraliśmy się za problem czystego powietrza

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 07:43
- Rzeczywiście powietrze mamy fatalne, należy bić na alarm, z tym się zgadzam całkowicie. Natomiast to fatalne powietrze nie stało się dziś ani wczoraj, tylko jest takie od wielu, wielu lat - powiedział na antenie Jedynki Henryk Kowalczyk. Minister środowiska mówił o działaniach rządu w sprawie poprawy jakości powietrza w Polsce.
Audio
  • Henryk Kowalczyk: fatalne powietrze w Polsce jest nie od wczoraj, a od wielu lat (Sygnały dnia/Jedynka)

Henryk Kowalczyk przypomniał wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, "który stwierdza, że w latach 2007-2015, a więc zupełnie nie za czasów tego rządu, Polska naruszyła normy czystości powietrza". Wspomniał też raport NIK na ten temat. Podczas jego prezentacji prezes Izby Krzysztof Kwiatkowski "powiedział, że rządy nie robiły (w tej sprawie) nic, ale mówił o przeszłości". - Naprawdę na poważnie zabraliśmy się za problem czystego powietrza - ogłosił szef resortu środowiska, mówiąc o programie "Czyste Powietrze" i innych akcjach, "rozpisanych na 10 lat".

Szczyt COP24 zakończył się przyjęciem Pakietu Katowickiego. Umowa, zawierająca propozycje konkretnych działań, na rzecz zahamowania globalnego ocieplenia, została przez ministra środowiska uznana za jeden z sukcesów trzech ostatnich lat resortu. Jak powiedział Henryk Kowalczyk, fakt, że udało się doprowadzić do przyjęcia Pakietu, to "wielka radość". - Polska prezydencja spisała się znakomicie doprowadzając do jednomyślnego przyjęcia ustaleń - mówił.

Minister środowiska przybliżył postanowienia Pakietu Katowickiego, w którym mowa jest o tym, "żeby ogólne deklaracje przekuć w bardzo konkretne rozwiązania". Henryk Kowalczyk miał na myśli "rozliczanie emisji dwutlenku węgla", czyli jak rozliczać redukcję i pochłanianie tak, aby w konkretnych latach dochodzić do neutralności klimatycznej". - Kraje rozwinięte będą wpłacać na tak zwany fundusz klimatyczny, z którego będą korzystać kraje rozwijające się, aby mogły one rozwijać swoje gospodarki bez istotnego zwiększania emisji dwutlenku węgla - zaznaczył szef resortu środowiska.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Henryk Kowalczyk (minister środowiska)

Data emisji: 19.12.2018

Godzina emisji: 8.15

msze/ag

Czytaj także

Minister środowiska: nawet 90 procent dotacji na wymianę pieca i ocieplenie domu. Program "Czyste powietrze"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 09:13
Resort zakłada, że w wyniku programu dotacji „Czyste powietrze” 80 procent domów jednorodzinnych ma być zmodernizowanych. To ma zredukować o 60 procent zanieczyszczenia w powietrzu – o tym mówił w Jedynce minister Henryk Kowalczyk. Szczegółowe informacje będą podane do publicznej wiadomości w przyszłym tygodniu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Kwiatkowski: Polska ma najgorszą jakość powietrza w UE

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 12:03
Spośród krajów Unii Europejskiej, to w Polsce jakość powietrza jest najgorsza – powiedział w Katowicach prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. Bardzo wiele do życzenia pozostawia koordynacja działań na rzecz walki ze smogiem – oceniła Izba po przeprowadzonej kontroli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zredukować CO2? Min. środowiska o polskich rozwiązaniach

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 12:54
Konieczne jest wzmocnienie działań na rzecz ochrony klimatu - powiedział na otwarciu politycznych negocjacji w Katowicach szef resortu środowiska Henryk Kowalczyk. Minister przedstawił również polskie rozwiązania dotyczące redukcji dwutlenku węgla.
rozwiń zwiń