Co odnaleziono w Archiwum Hoovera?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 08:24
- Staraliśmy się wybierać to, co najciekawsze ale też to, co najistotniejsze dla polskiej historii, czyli nie tylko rzeczy, które będą robiły tylko chwilowe wrażenie i "młyn medialny", ale też takie, które naszym zdaniem są ważne z perspektywy najnowszej historii mówi w "Sygnałach dnia" dziennikarz i dyrektor Programu Trzeciego Polskiego Radia Wiktor Świetlik. 
Audio
  • Co odnaleziono w Archiwum Hoovera? (Sygnały dnia/Jedynka)
Wiktor Świetlik w Archiwum Instytutu Hoovera
Wiktor Świetlik w Archiwum Instytutu HooveraFoto: Polskie Radio

Kilkaset stron dokumentów komunistycznego aparatu bezpieczeństwa, papiery i notatki osobiste oraz dokumenty z prywatnej kolekcji generała Czesława Kiszczaka odnaleźli w Hoover Institute w Stanford dziennikarze Polskiego Radia i "Rzeczpospolitej". 

- Nie będą to publikacje dotyczące tylko Czesława Kiszczaka ale dotyczące całego ostatniego półwiecza naszej historii - mówi gość Jedynki i zdradza, że znajdują się tam m.in. dokumenty związane z rządem imigracyjnym, Polskimi Siłami Zbrojnymi i generałem Andersem.

Dokumenty sprzedawał tam również Jerzy Urban, co też zaowocuje pewnymi informacjami, które postaramy się przekazać słuchaczom radia i czytelnikom naszego portalu radiowego - podkreśla. - Znaleźliśmy też kilka publikacji książkowych, których nie kojarzę, żeby były wydane w Polsce. Na przykład analizę kryminologiczną powstałą na początku stanu wojennego, która opisuje dokładnie struktury solidarności - dodaje. 

Jakie jeszcze dokumenty udało się odnaleźć w Hoover Institute? W jaki sposób znalazło się tam archiwum Czesława Kiszczaka? Czy jest szansa aby dokumenty te wróciły do Polski? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Wiktor Świetlik (dziennikarz, dyrektor Programu Trzeciego Polskiego Radia)

Data emisji: 19.12.2018

Godzina emisji: 7.41

kh

Czytaj także

Lech Wałęsa: z moim charakterem szantaż by się im nie udał

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 21:27
- Z moim charakterem szantaż by się im nie udał - tak Wałęsa odpowiedział na pytanie, czy jakoby znaleziony w Stanford list gen. Kiszczaka z 1993 r. dowodzi podejmowanych podczas jego prezydentury prób szantażu. Wywiad ukazał się w środę na portalu "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń