Artur Soboń ws. użytkowania wieczystego: nikt w Warszawie nie mówił, że planuje podnieść stawkę opłaty

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 09:45
- Zupełnie nie mogłem spodziewać się tego, że samorządy, które miały i mają możliwość aktualizacji opłat, zrobią to skrycie przed opinią publiczną po to, by po wyborach dostarczyć mieszkańcom decyzje do skrzynek - powiedział na antenie radiowej Jedynki Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.
Audio
  • Artur Soboń o przepisach ws. przekształcenia użytkowania wieczystego we własność (Sygnały dnia/Jedynka)
Audio
  • Artur Soboń o przepisach ws. przekształcenia użytkowania wieczystego we własność (Sygnały dnia/Jedynka)

W styczniu 2019 roku mają wejść w życie przepisy w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Przekształcenie będzie dotyczyło gruntów wykorzystywanych na cele mieszkaniowe.

- Ta zmiana oznacza tak gigantyczny przełom w stosunkach własnościowych, że 2,5 mln polskich rodzin stanie się automatycznie właścicielami swojego domu i stanie się tak niezależnie od jego decyzji, po prostu zmienia się prawo. Najważniejsze co możemy zrobić, to zapewnić gwarancję, że po 1 stycznia 2019 roku Polacy będą właścicielami. Podstawą bonifikaty jest 20 opłat rocznych - przyznał Artur Soboń.

Rada Warszawy zdecydowała w czwartek o zmniejszeniu bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości z 98 proc. do maksimum 60 proc. Przeciw zmianie protestowali radni PiS. 

- Nikt nie spodziewał się, że w Warszawie dojdzie do aktualizacji opłaty. Jednak, żeby przeprowadzić tę operację, musiała ona zostać zaczęta dużo wcześniej niż w listopadzie, ponieważ trzeba wybrać rzeczoznawcę itd. Nikt w Warszawie nie mówił, że planuje podnieść stawkę tej opłaty. Opłata wzrosła i zmniejszono bonifikatę. Cios był potrójny, bo jak ludzie wiedzieli, że bonifikata wynosi 98 proc., to myśleli, że nawet jak stawka wzrosła to dadzą radę i się nie odwoływali, a wyszło, że bonifikata stała się dużo mniejsza - stwierdził gość audycji.

- Zupełnie nie mogłem się spodziewać tego, że samorządy, które miały i mają możliwość aktualizacji opłat zrobią to skrycie przed opinią publiczną po to, by po wyborach dostarczyć mieszkańcom decyzje do skrzynek - powiedział wiceminister.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Artur Soboń (wiceminister inwestycji i rozwoju)

Data emisji: 20.12.2018

Godzina emisji: 8.15

dn/PAP/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak