Irena Piłatowska: reportażysta musi umieć wsłuchać się w rozmówcę

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 09:11
– Reportaż to gatunek przyciągający ludzi, którzy umieja słuchać – mówiła Irena Piłatowska, redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. W czwartek 10 stycznia o godzinie 18.00 w Klubie Księgarza w Warszawie odbędzie się jubileuszowe "Spotkanie z Reportażem Radiowym". Okazją do spotkania jest jubileusz dwudziestolecia Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. 
Audio
  • Irena Piłatowska o sztuce tworzenia reportaży (Sygnały dnia/Jedynka)
Irena Piłatowska
Irena PiłatowskaFoto: Paweł Jakubicki/Polskie Radio
Studio Reportażu i Dokumentu powstało 1 sierpnia 1998 roku, jako samodzielna jednostka producencka Polskiego Radia, a jednocześnie największa w krajowym radiu publicznym struktura profesjonalnie zajmująca się reportażem radiowym. Od kilkunastu lat obecne jest na wszystkich antenach Polskiego Radia i niemal każdego dnia dociera do setek tysięcy słuchaczy Jedynki, Trójki i Czwórki.
Jak mówiła Irena Piłatowska, sukces reportażu leży w umiejętności słuchania rozmówcy i chęci poznania go. – Reportaż to gatunek przyciągający ludzi, którzy umieją słuchać. Trzeba umieć wsłuchać się z rozmówcę i słuchać go całym sobą. Trzeba doprowadzić do tego, by słuchacz zapomniał o mikrofonie i o tym, że to, co mówi jest nagrywane – mówiła Irena Piłatowska.

Jak szuka się tematów reportaży? O tym w nagraniu rozmowy. Zachęcamy do wysłuchania.   
***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

ProwadzącyPiotr Gociek

Gość: Irena Piłatowska (redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia)

Data emisji: 10.01.2019

Godzina emisji: 8.40

abi/kg