X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

ABW rozesłała rekomendacje dotyczące używania chińskiego sprzętu

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 10:59
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przygotowała rekomendacje i zalecenia dla ministerstw dotyczące korzystania z produktów i usług firm telekomunikacyjnych, nie tylko chińskich. Potwierdził to rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Audio
  • Stanisław Żaryn o bezpieczeństwie teleinformatycznym i ataku na Pawła Adamowicza (Sygnały dnia/Jedynka)

Stanisław Żaryn mówił w radiowej Jedynce, że to informacje chronione. W zeszłym tygodniu ABW zatrzymała dwie osoby podejrzane o szpiegostwo, wśród nich przedstawiciela chińskiej firmy telekomunikacyjnej.

Rzecznik podkreślił, że obawy co do działań chińskich firm mają także inne kraje. - Przygotowując się do informowania o zatrzymaniach w ubiegłym tygodniu mieliśmy świadomość, że to się wpisuje w pewien klimat widoczny w wielu krajach.(...) Ostatnio Czesi podjęli decyzję, żeby chińskie produkty i usługi wycofać. ABW monitoruje zagrożenia związane z systemami teleinformatycznymi, w tym zagrożenia związane z działalnością firm chińskich, choć nie tylko - wyjaśnił Stanisław Żaryn. 

W minionym tygodniu ABW zatrzymała Polaka i Chińczyka podejrzanych o współpracę z chińskimi służbami specjalnymi. Weijing W. był jednym z dyrektorów polskiego oddziału chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei. Po aresztowaniu został zwolniony z pracy. Kapitan Piotr D. to do 2011 roku funkcjonariusz ABW. Miał dostęp do kluczowych informacji, w tym funkcjonowania Sieci Łączności Rządowej. To wewnętrzny system pozwalający na tajne przekazywanie informacji najważniejszym osobom w państwie. Po odejściu z ABW zajmował się bezpieczeństwem teleinformatycznym w Wojskowej Akademii Technicznej, Urzędzie Komunikacji Elektronicznej oraz firmie Orange.

Rzecznik ocenił także pracę ochrony podczas ataku nożownika na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Jego zdaniem, ochrona powinna uniemożliwić atak na prezydenta. Dlatego zachowanie ochrony powinno zostać poddane analizie.

- To na pewno musi zostać przeanalizowane, przebadane. Mamy do czynienia z człowiekiem, który wtargnął i nie był niepokojony przez ochronę. Mamy do czynienia z sytuacją, która powinna zostać zatrzymana na dużo wcześniejszym etapie, gdzie jeszcze zagrożenia fizycznego nie było - powiedział Stanisław Żaryn. Zaapelował również do organizatorów imprez masowych o jak najlepszą współpracę z policją w celu zapewnienia ich bezpiecznego przebiegu.

Pawłowi Adamowiczowi przetoczono podczas 5-godzinnego zabiegu 41 jednostek krwi. Sprawca został obezwładniony, zatrzymany przez policję i przewieziony na przesłuchanie. Stefan W. był karany za cztery napady na banki w Gdańsku. Odbył wyrok pięciu i pół roku więzienia, na wolność wyszedł pod koniec grudnia. Atak potępili najważniejsi w państwie politycy, między innymi prezydent Andrzej Duda.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Stanisław Żaryn (rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych)

Data emisji: 14.01.2019

Godzina emisji: 8.40

IAR/ag


    
   

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Atak na Pawła Adamowicza. Policja: sprawca został zatrzymany, był wcześniej karany

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 05:00
Stefan W., który w niedzielę wieczorem ugodził nożem prezydenta Gdańska podczas 27. Finału WOŚP, był już wcześniej karany. Jak dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do prokuratury, w 2013 r. mężczyzna napadł z bronią na trzy gdańskie placówki SKOK-ów i na bank Crédit Agricole. Obecnie 27-latek przebywa w areszcie i jest przesłuchiwany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po ataku na prezydenta Gdańska. Zagraniczne media w szoku

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 09:43
Media na całym świecie są wstrząśnięte atakiem na Pawła Adamowicza, do którego doszło w niedzielny wieczór podczas finału 27. edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. "To przerażający moment, gdy prezydent miasta zostaje dźgnięty nożem przed tysiącami ludzi" – pisze brytyjski dziennik "The Sun".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atak na Pawła Adamowicza. Posłanka PO: to nie prawo stanowi zagrożenie, tylko ludzie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 09:07
- Trudno przewidzieć taki zamach. Trudno zorientować się, że ktoś z zamiarem tak okropnej zbrodni przyszedł na tak piękną uroczystość - tak o ataku na Pawła Adamowicza mówiła w "Sygnałach dnia" Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu (PO).
rozwiń zwiń