Prof. Henryk Domański: Robert Biedroń z powodu krytyki religii nie wyjdzie poza 8 procent

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 10:25
Partia Roberta Biedronia będzie zbierała rozczarowanych, tych, którzy szukają trzeciej drogi, podobnego projektu, który próbował zrealizować Tony Blair za swych rządów - prognozował w Jedynce prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.
Audio
  • Prof. Henryk Domański o kampanii przed wyborami do PE (Sygnały dnia/Jedynka)

Chodzi o tych, którzy szukają nie tylko czegoś trzeciego poza PO i PiS-em, ale również projektu zgodnego z zasadami demokracji - móił prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk. W niedzielę w Warszawie Robert Biedroń przedstawił nowe ugrupowanie o nazwie "Wiosna".

- Druga kategoria wyborców Roberta Biedronia to elektorat lewicowy, identyfikujący się subiektywnie z lewicą. Moim zdaniem ksztatłuje się on na poziomie 25-30 procent - dodał badacz.

Program Biedronia jest w dużej części lewicowy - choć próbuje go on nieco zneutralizować - stwierdził gość Jedynki. Socjolog dodał, że widać tu jednak swego rodzaju "lewicową obyczajowość": prawo do aborcji, antyreligijność. 

Czy nie ma trzeciej drogi bez antyklerykalizmu? Zdaniem profesora, na pewno jest możliwa - i nawet z punktu widzenia racjonalności politycznej nie byłoby wskazane tworzenie jej w Polsce poprzez krytykę religijności za wszelką cenę. Jednak w wydaniu Biedronia widzimy taką właśnie trzecią drogą "lewicową". Zatem zdaniem profesora, ugrupowanie Biedronia nie wyjdzie właśnie z tego powodu poza 7-8 procent poparcia.

Więcej w nagraniu rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Piotr Gociek

Gość: prof. Henryk Domański (socjolog z Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 05.02.2019

Godzina emisji: 8.40

agkm

Czytaj także

Wizerunek Biedronia kreuje były doradca Petru. Schemat jest taki sam

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 16:47
Za wizerunek Roberta Biedronia odpowiada były główny doradca Ryszarda Petru i Nowoczesnej. W sondażowni, którą zakładał Jakub Bierzyński, partie obu polityków od początku mogły liczyć na lepsze wyniki, niż w innych badaniach. Podobieństw jest więcej, co skłania do postawienia tezy, że obaj politycy są kreowani w oparciu o ten sam schemat.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert gwiazdy i 13 projektów ustaw. Tak ma wyglądać konwencja Roberta Biedronia

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2019 11:00
- W niedzielę przedstawimy 13 projektów ustaw, które złożymy pierwszego dnia nowej kadencji Sejmu, po wyborach parlamentarnych - zapowiada w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Marcin Anaszewicz, strateg Roberta Biedronia. Były polityk SLD zaprezentuje wówczas na warszawskim Torwarze swoje nowe ugrupowanie. Wydarzenie ma zwieńczyć koncert gwiazdy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy nazwę i program partii Roberta Biedronia. Dziś inauguruję działalność

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2019 15:20
Wiosna - to nazwa nowej partii, której działalność oficjalnie zainaugurował w niedzielę b. prezydent Słupska Robert Biedroń. "Wniesiemy świeżość do polskiej polityki, stwórzmy siłę polityczną, która zmieni oblicze tego kraju" - mówił Biedroń podczas niedzielnej konwencji na warszawskim Torwarze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiosna Roberta Biedronia jak Nowoczesna? Krzysztof Gawkowski: to ruch na dekady

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2019 21:01
- Nowoczesna powstawała i się skończyła. Biedroń zaczyna powoli, spokojnie, ale dojdzie do celu z dwucyfrowym wynikiem w 2019 roku i mam nadzieję, że z dwójką z przodu. To nie jest ruch na chwilę, ale na dekady - mówi nam o nowej partii Roberta Biedronia Krzysztof Gawkowski, który w ugrupowaniu ma odpowiadać za politykę europejską. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Rzepecki: trzeba wyjaśnić, skąd Robert Biedroń miał pieniądze na konwencję

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 08:05
- To oburzające, że ugrupowanie, które nie wchodzi Sejmu, tj. Twój Ruch, otrzymuje rocznie prawie trzy miliony złotych subwencji. Być może z tych pieniędzy Robert Biedroń sfinansował swoją konwencję wyborczą - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Łukasz Rzepecki, poseł Kukiz'15.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicysta: projekt Biedronia to ważny test społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 10:00
- Jestem bardzo zaskoczony konwencją Roberta Biedronia, nie spodziewałem się tak radykalnie lewicowych haseł – mówił w Jedynce Agaton Koziński, "Polska The Times".   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Biedroń zapowiada, że wkrótce przedstawi kandydatów do PE

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 07:08
W najbliższym czasie przedstawimy kandydatów i kandydatki do PE - zapowiedział w wywiadzie dla wtorkowej "Rzeczpospolitej" lider partii Wiosna Robert Biedroń. Kandydatami mają być osoby "nowe, młode, świeże, które nie będą obciachem dla Polski" w europarlamencie.
rozwiń zwiń