27. Światowy Dzień Chorego. "Franciszek mówi wprost o bezinteresowności"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 10:00
– To, że żyjemy dłużej, to dla nas wyzwanie. Nawiązanie do tego można znaleźć w orędziu papieża Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Chorego – powiedział w "Sygnałach dnia" brat Łukasz Dmowski, prowincjał Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego, specjalista chorób wewnętrznych, geriatra i internista.
Audio
  • Brat Łukasz Dmowski o orędziu papieża na 27. Światowy Dzień Chorego (Sygnały dnia/Jedynka)
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: Annett_Klingner / pixabay

W poniedziałek 11 lutego przypada 27. Światowy Dzień Chorego. W tegorocznym orędziu wygłoszonym na ten dzień papież Franciszek wzywa do promowania kultury bezinteresowności, wskazuje jako przykład osobę świętej Matki Teresy z Kalkuty. Hasłem XXVII Światowego Dnia Chorego są słowa zaczerpnięte z Ewangelii świętego Mateusza "Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie". 

- Papież mówi wprost o bezinteresowności jako o fundamencie chrześcijańskich placówek, ale nie tylko – całej posługi wobec chorych. Na bazie bezinteresowności podkreśla wielką rolę wolontariatu w humanizowaniu placówek medycznych. Papież mówi, że dobrowolne oddawanie swojego czasu innym pozwala wolontariuszom, ale i personelowi tych placówek doceniać głębię tej posługi, dostrzec osobę w tym drugim człowieku, który akurat znalazł się w roli pacjenta – powiedział gość "Sygnałów dnia".

Światowy Dzień Chorego w 1992 roku ustanowił Jan Paweł II. Od tego czasu obchodzony jest w całym Kościele 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Krzysztof Grzesiowski

Gość: brat Łukasz Dmowski (prowincjał Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego, specjalista chorób wewnętrznych, geriatra i internista)

Data emisji: 9.02.2019

Godzina emisji: 7.13

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rolnicy protestują. Czy Agrounia oznacza początek nowej partii?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 19:31
W Warszawie przed Pałacem Prezydenckim miał miejsce protest, w którym udział wzięli zarówno rolnicy jak i konsumenci. Liderem protestu jest Michał Kołodziejczyk nazywany "młodym Lepperem”. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister: Polska nastawia się na twardy brexit, trzeba się przygotować

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 10:02
Realizuje się najczarniejszy scenariusz. Nastawiamy się na twardy brexit - bez umowy. Wszyscy, zwłaszcza przedsiębiorcy, muszą się zastanowić, jak się do tego przygotować  – o tym mówił w ”Sygnałach dnia” Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.
rozwiń zwiń