Zbigniew Girzyński: Jan Olszewski był człowiekiem zasad i moralnym drogowskazem

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 07:35
- Politycy w dużej mierze są egoistami o wielkich ambicjach, a dla premiera Olszewskiego najważniejsza była idea, to był człowiek zasad, a to w polityce nie zawsze się opłaca  - mówił w "Sygnałach dnia" Zbigniew Girzyński, były polityk PiS. 
Audio
  • Zbigniew Girzyński: Jan Olszewski był moralnym drogowskazem (Sygnały dnia/Jedynka)
Zbigniew Girzyński
Zbigniew GirzyńskiFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Jan Olszewski zmarł w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. Hołd zmarłemu oddali m.in.: premier Mateusz Morawiecki, lider PiS Jarosław Kaczyński, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, a także wicepremierzy i ministrowie.

- To był wyjątkowy człowiek. Zainteresowałem się polityką mając 19 lat, w momencie, gdy ten wspaniały człowiek został tak źle potraktowany 4 czerwca 1992 roku. Rząd Olszewskiego w pół roku zrobił wiele dobrego, zarówno w finansach jak i w kwestii bezpieczeństwa. Potrafił także odkładać różnego rodzaju urazy na plan dalszy. Takich polityków nie mamy zbyt wielu. Politycy w dużej mierze są egoistami o wielkich ambicjach, a dla premiera Olszewskiego najważniejsza była idea, to był człowiek zasad, a to w polityce nie zawsze się opłaca. Był moralnym drogowskazem - powiedział Zbigniew Girzyński.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Zbigniew Girzyński (były polityk PiS, historyk)

Data emisji: 16.02.2018

Godzina emisji: 7.15

dn/kh

Czytaj także

Plan uroczystości pogrzebowych Jana Olszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 11:20
W piątek rano w Warszawie rozpoczęły się dwudniowe uroczystości pogrzebowe zmarłego w ub. tygodniu Jana Olszewskiego. Od północy trwa żałoba narodowa, którą po śmierci b. premiera zarządził prezydent Andrzej Duda. W sobotę Jan Olszewski spocznie na cmentarzu na Wojskowych Powązkach.
rozwiń zwiń