X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stanisław Szwed: program "Dobry start" się przyjął, chcemy zapisać go w ustawie

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 08:15
- Ustawę trudniej zmienić niż rozporządzenie, a mając różne głosy ze strony opozycji, tak jak w przypadku "Programu 500+", czy właśnie programu "Dobry start", może ktoś będzie chciał jakieś zmiany wprowadzać, lepiej niech to będzie zagwarantowane w ustawie - powiedział w "Sygnałach dnia" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Audio
  • - Program "Dobry start" chcemy zapisać w ustawie. Na ten rok na jego realizację mamy 1,5 mld zł - mówił w radiowych "Sygnałach dnia" wiceminister RPiPS Stanisław Szwed.

W ramach programu "Dobry start" przysługuje wyprawka szkolna w wysokości 300 zł na każde dziecko. Po raz pierwszy program objął uczniów rozpoczynających rok szkolny 2018/2019. Przyznawanie i wypłatę świadczenia realizowały gminy, a w przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej - powiaty. Do tej pory jeden z filarów tak zwanej piątki premiera Morawieckiego był gwarantowany rządowym rozporządzeniem.

- Program "Dobry start" dobrze się przyjął, jeżeli będzie zagwarantowany w ustawie, to łatwiej można też zapewnić środki budżetowe na jego realizację - podkreślił wiceminister. Powiedział, że na ten rok jest zapewnione finansowanie programu w kwocie 1,5 mld zł.

Ustawa możliwa przed wakacjami

Zdaniem Stanisława Szweda, ustawa może zostać przyjęta jeszcze przed wakacjami. - Wnioski online o przyznanie świadczenia można będzie składać od 1 lipca, natomiast papierowe, od 1 sierpnia - tu się nic nie zmienia - stwierdził gość "Sygnałów dnia".

Wiceminister odniósł się też do programu "Mama plus", który przyznaje 1100 zł emerytury dla matek, które urodziły i wychowały przynajmniej czwórkę dzieci. Świadczenie mają uzyskać zarówno kobiety, które nigdy nie pracowały, jak i te, które pracowały, ale zbyt krótko, aby wypracować kapitał do emerytury minimalnej.

- od 1 marca rozwiązanie wchodzi w życie. ZUS będzie mógł już przyjmować wnioski. Muszą o to wystąpić sami zainteresowani - tłumaczył wiceminister.

Na "Maluch plus" jest 450 mln zł 

Stanisław Szwed podkreślił bardzo ważne znaczenie programu "Maluch plus", który ma na celu utworzenie nowych żłobków. - Na te programy, które wspierają tworzenie nowych żłobków oraz dofinansowanie ich funkcjonowania oraz na te, skierowane do osób indywidualnych, które też mogą tworzyć żłobki, mamy przeznaczone na ten rok 450 mln zł - powiedział.

Przypomniał, że w 2015 roku "mieliśmy użłobkowienie na poziomie 12 proc, teraz mamy na poziomie 19 proc". - Zapotrzebowanie jest duże, to widać po ilości powstających prywatnych podmiotów i chcemy, żeby ilość żłobków wzrastała - podsumował.

Wiceminister mówił też na temat urlopów macierzyńskich i unijnej dyrektywy, która chce je uregulować "na sztywno".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Piotr Gociek

Gość: Stanisław Szwed (wiceminister RPiPS)

Data emisji: 20.02.2019

Godzina emisji: 7.15

paw/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elżbieta Rafalska: podniesienie kryterium dochodowego w "500 plus" "nieuniknione"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 06:29
Konieczne będzie podniesienie kryterium dochodowego w programie "Rodzina 500 plus, to się wydaje nieuniknione w 2019 r. Kryterium musi być takie, żeby świadczenie było dostępne nawet wtedy, kiedy minimalne wynagrodzenie jest dzielone na dwa – powiedziała PAP szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MRPiPS: 2018 r. był kontynuacją ważnych programów społecznych

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 16:50
"2018 r. to kontynuacja ważnych programów społecznych, ale też nowe rozwiązania" - podało MRPiPS. Zapowiedziało, że np. w projekcie budżetu na 2019 r. na Kartę Dużej Rodziny przeznaczono o ok. 12 mln zł więcej niż w br. Będą mogli ją otrzymać też rodzice, którzy wychowali troje lub więcej dzieci.
rozwiń zwiń