Michał Dworczyk: w najbliższych dniach szczegóły "piątki Kaczyńskiego"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 07:53
W najbliższych dniach premier z ministrami przedstawią szczegóły tak zwanej "piątki Kaczyńskiego" - nowych propozycji programowych PiS. Zapowiedział to w radiowej Jedynce szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk. Jak wyjaśnił, obok szefa rządu poszczególne elementy "piątki" będą przedstawiali ministrowie odpowiedzialni za ich realizację.
Audio
  • Michał Dworczyk podkreślił, że obietnice PiS zostały starannie obliczone "a środki na nie zabezpieczone" (Jedynka/Sygnały dnia)

Szef Kancelarii Premiera zapewniał też, że aby wprowadzić w życie te rozwiązania - zgodnie z jego wiedzą - nie będzie konieczna nowelizacja budżetu. Zastrzegł jednak, że to "domena minister finansów". W opinii Michała Dworczyka, w związku z "piątką Kaczyńskiego" budżet czekają duże wyzwania, ale jest on w stanie "udźwignąć" nowe propozycje.

- Rozumiem, że robią wrażenie kwoty o których mówimy podliczając propozycje programowe. Były one przygotowywane przez wiele miesięcy i zostały bardzo dobrze policzone a środki na nie zabezpieczone - zaznaczył Dworczyk. - To prawda, nie wszyscy wiedzieli o konkretnych propozycjach, które zaprezentowaliśmy na konwencji programowej. Tego rodzaju programy i projekty przygotowuje się wprawdzie wiele tygodni, a niektóre nawet wiele miesięcy, żeby właśnie były dobrze i w sposób odpowiedzialny przygotowane, ale trzeba to robić też w miarę dyskretnie, żeby informacje za wcześnie nie zostały ujawnione  - dodał.

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki mówił w TVP Info, że w skali roku "piątka Kaczyńskiego" będzie kosztowała budżet około 40 miliardów złotych. "Piątka" to pięć propozycji programowych PiS, przedstawionych przez prezesa partii na sobotniej konwencji w Warszawie. Są to: rozszerzenie programu Rodzina 500 Plus na pierwsze dziecko, jednorazowy dodatek dla emerytów w wysokości 1100 złotych, zerowy PIT dla osób do 26. roku życia, obniżenie kosztów pracy i przywrócenie komunikacji autobusowej do najmniejszych miejscowości Polski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Michał Dworczyk (szef Kancelarii Premiera)

Data emisji: 26.02.2019

Godzina emisji: 7.14

dcz/kh

Czytaj także

500+ od pierwszego dziecka, "13" dla emerytów, zmiany w PIT. Główne punkty konwencji PiS

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 15:50
- 500+ na pierwsze dziecko to kluczowy punkt nowego programu wyborczego PiS - ogłosił podczas sobotniej konwencji w Warszawie Jarosław Kaczyński. Prezes PiS zapowiedział również pomoc dla ludzi młodych, do ukończenia 26 roku życia i najniższą emeryturę w wysokości 1100 złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Kuźmiuk: jeżeli wygramy wybory, trzynasta emerytura będzie wypłacana co roku

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 08:18
- Jeżeli wygramy wybory, to stan finansów państwa będzie coraz lepszy i w związku z tym jest gwarancja, że trzynasta emerytura będzie wypłacana corocznie - powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń