Adam Hlebowicz (IPN): wokół nowej biografii "Burego" będzie wielka dyskusja

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 09:24
- Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych IPN przygotował wystwę "Zapomniane ogniwo", która jest poświęcona konspiracji młodzieżowej. Jest też wiele publikacji, m.in. biografia "Burego" autorstwa Michała Ostapiuka, która z pewnością wywoła wielką dyskusję - powiedział w "Sygnałach dnia" Adam Hlebowicz (IPN).
Audio
  • Adam Hlebowicz (IPN) o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych (Sygnały dnia/Jedynka)

Wystawa "Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/45–1956" zostanie otwarta w 14 miejscach w Polsce.

- Konspiracja młodzieżowa w dużej mierze rozwinęła się w latach 1948-1953, czyli w tej najczarniejszej nocy stalinowskiej. Ci młodzi ludzie właśnie wówczas postanowili wystąpić przeciw reżimowi. Wiemy o co najmniej o tysiącu takich organizacji, ponad 11 tysiącach członków, ale ciągle jesteśmy na początku tych badań - powiedział Adam Hlebowicz.

Dodał, że jest pomysł, aby "z tym przekazem wrócić do szkół, do tych  miejsc gdzie te organizacje działały". - W kilkunastu miejscach, tam gdzie te organizacje działały, chcemy zawiesić tablice pamiątkowe. Jedna została już odsłonięta w Tomaszowie Mazowieckim - przyznał gość "Jedynki".

Hlebowicz powiedział, że IPN z okazji święta Żołnierzy Wyklętych przygotował też szereg publikacji. Jedną z nich jest biografia kpt. Romualda Adama Rajsa "Burego", autorstwa Michała Ostapiuka.

 "IPN nie obawia się dyskusji"

- "Bury" to człowiek o skomplikowanym życiorysie i to pokazuje, że takie tematy też trzeba podejmować. Z całą pewnością będzie wielka dyskusja, myślę że IPN przygotuje promocję tej książki - podkreślił.

Na pytanie, czy to dobry pomysł, aby Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych był zdominowany przez dyskusję wokół kontrowersji Hlebowicz powiedział, że "IPN nie obawia się dyskusji".

- Są postacie w życiorysach, których możemy się dopatrzyć pewnych kontrowersji, bo trudno, żeby nie było kontrowersji w czasie tak trudnym jak lata powojenne, kiedy była walka na śmierć i życie - powiedział.

Adam Hlebowicz podkreślił, że "spór był o to, w jaki sposób Polska ma przetrwać, w jaki sposób ma walczyć, czy metodą walki zbrojnej, czy tak jak młodzież, która podjęła działania samokształceniowe, propagandowe, antykomunistyczne, wypisywanie haseł na murach".

Odnosząc się do wystawy "Zapomniane ogniwo" Hlebowicz powiedział, że IPN "chodziło o to, aby młodemu pokoleniu pokazać, że w ich ławach szkolnych siedzieli młodzi ludzie, a spośród nich niektórzy zostali zamordowani przez reżim komunistyczny".

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony Żołnierzom Wyklętym.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Adam Hlebowicz (IPN, organizator Krajowej Defilady Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku)

Data emisji: 1.03.2019

Godzina emisji: 8.15

paw/ag

Czytaj także

Historyk: Żołnierze Wyklęci to dzieci naszej niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2018 11:50
– Przez szeregi polskiego, powojennego podziemia niepodległościowego mogło przejść nawet 200 tysięcy osób (…). To był największy ruch niepodległościowy, do czasu powstania „Solidarności” – mówił w Polskim Radiu 24 dr Kazimierz Krajewski z Instytutu Pamięci Narodowej. Na naszej antenie również rozmowy z Anną Szeląg z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, a także Krzysztofem Jabłonką, historykiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ppłk Mieczysław Orzełek: nie godziliśmy się z sowiecką okupacją

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 07:02
- Stanisław Sojczyński "Warszyc" był bohaterem. Walczył w kampanii wrześniowej z dwoma okupantami. Był też dobrym, prawym człowiekiem - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ppłk Mieczysław Orzełek, prezes Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy KWP.
rozwiń zwiń