Rzecznik prasowy Biegu Tropem Wilczym, Barbara Konarska, mówiła w radiowej Jedynce, że biegi odbędą się w trzystu polskich miastach, pięćdziesięciu garnizonach wojskowych, misjach wojsk sojuszniczych, a także w licznych miejscowościach w Europie, Stanach Zjednoczonych, Australii i Afryce. Akcja organizowana jest po raz siódmy.
- To szczytny cel, idea, która jest mi bliska. Pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest bardzo żywa, a po 1989 roku były momenty, gdy ta pamięć o nich była przechowywana na stadionach, wśród kibiców i młodzieży. Ten bieg jest inicjatywą oddolną, a zainteresowanie tą ideą świadczy o tym, że nie tak łatwo było ją schować pod wycieraczkę - powiedział Robert Podoliński, ambasador akcji Bieg Tropem Wilczym.
Zasadniczy dystans biegu to 1963 metry. Upamiętnia on rok 1963, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty, Józef Franczak pseudonim "Lalek". Będzie też można pobiec na dystansie pięciu i dziesięciu kilometrów.
Biegom będzie towarzyszyła akcja charytatywna: zbiórka pieniędzy dla 18-miesięcznej Małgosi, cierpiącej na ciężką chorobę genetyczną. Próbę leczenia można podjąć tylko w Stanach Zjednoczonych, ale kosztuje to milion dolarów. Małgosi można też pomóc wysyłając SMS o treści GOSIA na numer 72052. W czasie biegów będzie też można oddać krew.
W Warszawie Biegowi Tropem Wilczym mają towarzyszyć pokazy grup rekonstrukcyjnych i koncert zespołu "Tulia", który będzie reprezentował Polskę na tegorocznym konkursie Eurowizji.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski
Gość: Robert Podoliński (ambasador akcji Bieg Tropem Wilczym) i Barbara Konarska (rzecznik prasowy akcji)
Data emisji: 2.03.2019
Godzina emisji: 7.15
dn/IAR